Studentet.info
Lajme : NĖ PĖRPJEKJE PĖR TA NDALUR GREVĖN E PEDAGOGĖVE
Kyqur 27-10-2005 6:03:42 (1321 Lexime)

Njė memorandum i lejon UP-sė autonomi financiare

PRISHTINĖ, 26 TETOR- Ministria e Arsimi, Shkencės dhe Teknologjisė (MASHT), Ministria e Ekonomisė dhe Financave (MEF) dhe Universiteti i Prishtinės (UP), nėnshkruan tė mėrkurėn njė memorandum, i cili i lejon UP-sė menaxhimin e tė hyrave vetanake. Ministri i MASHT-it, Agim Veliu, pas nėnshkrimit tė kėtij memorandumi, tha se nėpėrmes kėtij dokumenti do tė krijohen kushte mė tė favorshme pėr pėrmirėsimin e gjendjes materiale nė UP. “Kjo ka qenė orientim i vazhdueshėm i MASHT-it qė pozita materiale e punėtorėve tė arsimit nė pėrgjithėsi, por edhe e universitetit, tė ngritėt dhe ky memorandum e mundėson kėtė”, tha ai.


Ndėrsa Jahi Hoxha, udhėheqės i Kėshillit Drejtues tė UP-sė, tha se kjo kėrkesė ka qenė e adresuar shumė mė herėt se sa tė filloj greva dhe ka hyrė nė procedurė tė pėrpunimit. “Komisioni i pėrbėrė nga qeveria, nė tė cilin kanė marrė pjesė MASHT-i, MEF-i, pėrfaqėsuesi i kryeministrit dhe UP-ja, e kanė finalizuar kėrkesėn pėr autonomi financiare tė mjeteve tė participimit dhe me kėtė memorandum, UP-ja do tė krijojė, njė lehtėsim pėr shfrytėzim mė racional tė mjeteve nga fondi i participimit”, tha Hoxha. Kurse sa i pėrket ngritjes sė pagave, ai bėri tė ditur se ėshtė formuar njė komision tjetėr, nga po tė njėjtit pėrfaqėsues, qė do ta ndėrtojė sistemin e ri tė pagave pėr mėsimdhėnėsit e universitetit. /KosovaLive
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio