Studentet.info
Lajme : PROTESTĖ MASIVE E STUDENTĖVE TĖ UP-SĖ
Kyqur 28-10-2005 6:59:42 (1458 Lexime)

Indiferenca e Qeverisė ndaj gjendjes materiale tė profesorėve nxjerė nė rrugė studentėt

PRISHTINĖ, 28 TETOR- “Protestoni pėr veten”, ishte motoja e mėse 2 000 studentėve tė Universitetit tė Prishtinės tė cilėt mbrėmė kanė realizuar njė protestė nė kryeqytet. Studentėt kėrkonin nga Qeveria e Kosovės qė urgjentisht tė plotėsoj kėrkesat e profesorėve pėr nivelimin e pagave, dhe zbatimin e kontratės kolektive nė mėnyrė qė menjėherė tė filloj mėsimi nė Universitetin e Prishtinės dhe nė tė gjitha nivelet e arsimit nė Kosovė. Po ashtu ėshtė kėrkuar nga Qeveria qė ta bėjė menjėherė funksionalizimin e xhirollogarisė sė Universitetit tė Prishtinės nė mėnyrė qė tė bėjė tė mundur kthimin e parave nga participimi i studentėve nė Universitet dhe shfrytėzimin e tyre pėr ngritjen e cilėsisė sė mėsimit.


Protesta e mbrėmshme ka pasuar si rezultat i neglizhencės sė institucioneve tė Kosovės pėr zgjidhjen e krizės nė Universitet. Sipas organizatorit tė protestės, Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės, kjo organizatė studentore i ka dėrguar me kohė kėrkesat e tyre Qeverisė sė Kosovės dhe Ministrisė sė Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, pėr zgjidhjen e kėtij problemi.
Studentėt i kanė dhėnė ultimatum Qeverisė sė Kosovės qė kėrkesat tė realizohen deri tė hėnėn, nė tė kundėrtėn, Unioni i Pavarur i Studentėve, do tė ftojė tė gjithė studentėt dhe profesorėt qė tė protestojnė sė bashku deri nė plotėsimin e kėrkesave. Protestat kanė qenė tė qeta, ndėrkaq janė mbajtur nga ora 20 e deri nė ora 21 e 30 minuta.
Nė anėn tjetėr, siē po ndodhė rendom, nė redaksinė e studentet.info ka ardhur njė komunikatė qė mbanė mbishkrimin e tė njejtės organizatė por qė kryetar tė kėsaj organizate e konsiderojnė Elbasan Hotin, e nė tė cilėn thuhet se protesta e mbrėmshme nuk shprehė qėndrimet e UPSUP-sė, dhe kjo protestė ėshtė konsideruar si e organizuar nga individė me direktiva politike dhe pėr interesa pėrsonale.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio