Studentet.info
Lajme : Studentėt qė firmosėn peticionin kundėr pedagogut Gani, takim me dekanin
Kyqur 01-11-2005 3:56:45 (1520 Lexime)

Gruda: Faktet e studentėve, tė pamjaftueshme

Tiranė, 1 NĖNTOR- Studentėt e vitit tė katėrt tė Historisė, qė dolėn publikisht kundėr pedagogut tė tyre, Agron Gani, dje kanė zhvilluar njė takim me dekanin. Pėr tri orė me radhė, me dyer tė mbyllura, studentėt kanė diskutuar pėr problemin e tyre me Gjovalin Grudėn, dekanin e Fakultetit Histori-Filologji. “Studentėt nuk mė kanė sjellė tė gjitha faktet e nevojshme qė unė tė kem mundėsi tė marr njė vendim pėr kėtė ēėshtje”, -tha dje pėr “Shekullin” Gruda. Sipas dekanit, i vetmi fakt qė i kanė paraqitur studentėt kishte tė bėnte me njė pėrmbledhje qė studentėt pretendojnė se pedagogu Gani e ka vjedhur.


Libri “Burime tė zgjedhura pėr historinė”, sipas studentėve, pėrmban pjesė nga “Burime tė zgjedhura pėr historinė e mesjetės”, dhe u ėshtė shitur studentėve me njė vlerė prej 500 lekėsh. “Nėse kjo pėrmbledhje ėshtė e vjedhur, i takon autorit tė saj tė akuzojė pedagogun pėr mosrespektim e tė drejtės sė autorit”, -theksoi Gruda. Por nga ana tjetėr, studentėt e quajnė kėtė si njė nga faktet e rėndėsishme, madje ata i kanė paraqitur dekanit edhe faqet ku pretendojnė se Gani ka bėrė plagjaturė.
Faktet nuk mjaftojnė
Vetėm pasi tė ketė tė gjitha faktet mbi tryezė e tė bėhet shqyrtimi i tyre, do tė jetė mundėsia pėr tė marrė njė vendim lidhur me pretendimet e studentėve. Kjo, sipas dekanit Gruda, ėshtė rruga qė do tė ndiqet nė kėtė rast. Studentėt, sipas tij, janė nė procesin e mbledhjes sė fakteve e ai thotė se kur t’i ketė tė gjitha mbi tryezė, do tė marrė vendim. “Por para kėsaj unė do tė dėshiroja tė kisha edhe mendimin e shefes sė Departamentit tė Historisė, Valentina Dukės”, -u shpreh Gruda. Por vetė studentėt shprehen se nuk kanė gjetur mbėshtetjen e duhur nga dekani. ”Dekani Gruda nė takim na pėrmendte pikat ku, sipas tij, ne kemi shkelur rregulloren dhe dukej plotėsisht indiferent ndaj fakteve qė ne paraqitėm”, - tha Syrja Hoxha, student i vitit tė katėrt.
Specialistėt e Ministrisė sė Arsimit
Fill pas takimit me studentėt, nė zyrėn e Grudės dje kanė qenė edhe tre specialistė tė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės. Ata nuk kanė deklaruar asgjė nga takimi, por dekani Gruda, nė pėrcjelljen e tyre, ka shprehur shqetėsimin pėr hezitimin e studentėve pėr t’iu drejtuar atij, pa e pėrhapur kaq shumė problemin. “Sikur studentėt tė trokisnin tek unė, do tė kisha mundėsinė t’ua zgjidhja nė kohėn mė tė shpejtė kėtė ēėshtje”, -u shpreh Gruda. Ndėrkohė, studentėt janė tė vendosur t’i shkojnė kėsaj ēėshtjeje deri nė fund, duke pėrdorur tė gjitha format legale qė do tė mundėsojnė, sipas tyre, largimin e pedagogut.
Sipas tyre, ka shumė arsye qė profesor Agron Gani tė largohet nga fakulteti. Pėrmes njė letre tė hapur ata kanė numėruar edhe njė herė akuzat e tyre nė emėr tė pedagogut. “Pedagogu Gani, i ardhur para 33 vitesh si pedagog pranė kėtij fakulteti, akoma edhe sot fyen studentėt, duke i cilėsuar si me biografi tė keqe, tė papėrshtatshėm pėr shkollė dhe tė denjė pėr tė ruajtur lopėt“, - thuhet nė letėr, ku shtohet se ēėshtjes sė nisur do t’i shkojnė deri nė fund.


Nga:Valmora Gogo
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio