Studentet.info
Lajme : RROGA E NJĖ PROFESORI TĖ UP-SĖ DERI NĖ 700 EURO
Kyqur 02-11-2005 11:18:15 (1495 Lexime)

Qeveria ka miratuar sistemin e ri tė pagave pėr UP-nė

PRISHTINĖ, 2 NĖNTOR- Ėshtė miratuar sistemi i ri i pagave pėr Universitetin e Prishtinės, nė mbledhjen e Qeverisė tė ditės sė djeshme, sistem ky i nėnshkruar ditė mė parė nga ministri i ASHT-sė, Agim Veliu dhe kryetari i Kėshillit Drejtues tė UP-sė, Jahi Hoxha. “E veēanta e sistemit tė ri tė pagave nė Universitet ėshtė mundėsia ligjore qė ne i kemi dhėnė UP-sė qė tė pėrdorė pėr personelin akademik 30 pėr qind tė tė hyrave vetanake”, ka thėnė kryeministri, Bajram Kosumi pas mbledhjes sė Qeverisė. Sipas kryeministrit deri tek miratimi i kėtij sistemi ka ardhur pas njė pune njėmujore tė MASHT-it dhe UP-sė dhe memorandumit tė nėnshkruar.Pėr kryeministrin Kosumi sektori i arsimit ėshtė prioritet i Qeverisė. Nė kėtė kontekst ai ka pohuar se pėrmirėsimi i kushteve tė punės sė personelit akademik tė UP-sė ėshtė i rėndėsishėm edhe pėr shoqėrinė dhe pėr tė gjitha proceset politike, ekonomike dhe akademike. Me vetėbesim Kosumi mendon se Qeveria ka bėrė ndryshime thelbėsore, jo vetėm nė menaxhimin e UP-sė, por edhe nė aspektin financiar, duke i rikthyer autonominė financiare dhe shfrytėzimin e mjeteve nga participimi i studentėve.
E veēanta e sistemit tė ri tė pagave pėr UP-nė ėshtė mundėsia ligjore qė i ėshtė dhėnė UP-sė qė tė pėrdorė pėr personelin akademik 30 pėr qind tė tė hyrave vetanake pėr pėrmirėsimin e gjendjes materiale. Nė bazė tė kėtij sistemi, rroga maksimale e njė profesori do tė jetė 700 euro.
Kosumi gjithashtu ka bėrė tė ditur se kabineti i tij e ka udhėzuar Grupin Punues qė t’i fillojė pėrgatitjet pėr sistemin e ri, edhe nė arsimin e mesėm dhe atė fillor.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio