Studentet.info
Lajme : BĖHEN PĖRGATITJET PĖR FESTIVALIN “SKENA UP”
Kyqur 06-11-2005 14:51:10 (1389 Lexime)

Studentė nga e mbarė bota bėjnė garė nė Prishtinė pėr film dhe teatėr

PRISHTINĖ, 06 NĖNTOR- Studentė nga e mbarė bota pritet tė garojnė nga data 10 deri mė 17 nėntor nė Prishtinė, pėr tė prezantuar nė Festivalin Ndėrkombėtar tė Studentėve pėr Film dhe Teatėr “Skena UP”. Ky ėshtė edicioni i tretė i organizimit tė kėtij festivali dhe ai bmahet nėn patronatin e Ministrisė sė Kulturės, Rinisė, Sportit dhe Ēėshtjeve jorezidente tė Kosovės. Nė kėtė festival do tė garojnė studentė nga shumė vende tė botės, ndėrsa Kosovėn do ta pėrfaqėsojnė studentėt e Akademisė sė Arteve tė Kosovės, bėhet e ditur nepėrmjet njė njoftimi tė ministrisė.


Ėshtė paraparė qė tė ndahen edhe ēmime pėr film dhe teatėr, por kjo do tė bėhet nė natėn finale tė festivalit. Ēmimet nė kėtė edicion janė: filmi mė i mirė artistik, filmi mė i mirė dokumentar, filmi i animuar, po ashtu edhe ēmimi pėr shfaqjen mė tė mirė, regjisori mė i mirė, ēmimi i mediave, ēmimi “Ardiana” pėr artistin apo artisten mė tė mirė, ēmimi pėr aktoren perspektive, si dhe ēmimi special i jurisė dhe ēmimi i bordit tė “Skena UP”. Pos donatorit kryesor tė kėtij festivali, Ministrisė sė Kulturės, Rinisė, Sportit dhe Ēėshtjeve jorezidente, realizimin e kėtij festivali e ndihmojnė edhe Pro-Credit Bank, Zyra Amerikane nė Prishtinė, kompania Dukagjini, Prohelvetia, British Council, Zyra Franceze Prishtinė, Komuna e Prishtinės, Universiteti i Prishtinės, Air Kosova dhe birra BN.

Nga: B. KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio