Studentet.info
Lajme : 52 PJESĖTARĖ TĖ TMK-SĖ PRANOHEN SOLEMNISHT NĖ UP
Kyqur 09-11-2005 3:24:48 (1648 Lexime)

Agim Ēeku: Ushtria e ardhshme e Kosovės ka nevojė pėr kuadro tė specializuara

PRISHTINĖ, 8 NĖNTOR- “Ushtria e ardhshme e Kosovės ka nevojė pėr kuadro tė specializuara”, kėshtu tha sot gjeneral-lejtnant Agim Ēeku me rastin e pranimit tė 52 pjesėtarėve tė TMK-sė nė Universitetin e Prishtinės. Trupat Mbrojtėse tė Kosovės si objektiv kryesorė kanė profesionalizimin e kuadrove tė saja pėr forcėn e ardhshme nė tė gjitha nivelet, tha Ēeku duke porositur studentėt e rinj tė TMK-sė qė tė jenė shembull pėr tė gjithė.


Trupat mbrojtėse tė Kosovės si objektiv kryesorė kanė profesionalizimin e kuadrove tė saja, ngritjen profesionale tė oficerėve dhe kuadrove udhėheqėse pėr forcėn e ardhshme nė tė gjitha nivelet. Prandaj sot nė Rektoratin e UP-sė ėshtė bėrė pranimi i 52 pjesėtarėve tė TMK-sė nė Universitet. Me kėtė rast komandanti i TMK-sė gjeneral-lejtnant Agim Ēeku tha se “Ushtria e ardhshme e Kosovės ka nevojė pėr kuadro tė specializuara si ēdo ushtri tjetėr nė botė dhe ka porositur studentėt e rinj qė tė jenė shembull pėr tė gjithė. “TMK-sė edhe ushtrisė sė ardhshme tė Kosovės i nevojiten specialist ekonomist, jurist, stomatolog, filolog pra ju jeni ata nė tė cilėt ne llogarisim”.
Ndėrkaq kryetari i kėshillit drejtues tė Universitetit tė Prishtinės Profesor, Jahi Hoxha u shpreh se Universiteti i Prishtinės do tė kontribuoj nė profesionalizimin e plotė tė TMK-sė. “UP-ja ka marrė pėrsipėr qė sipas propozimit tė TMK-sė tė pranoj njė numėr tė caktuar tė pjesėtarėve tė TMK-sė pėr studime nė programe studimore qė zhvillohen nė njėsite akademike tė UP-sė. Marrėveshjet e kėtij lloji janė tė natyrshme nėpėr vendet e avancuara”. Regjistrimi i kėtyre studentėve ėshtė bėrė nė kuadėr tė memorandumit pėr bashkėpunim qė ka nėnshkruar UP me TMK-nė. /Radio Kosova
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio