Studentet.info
Lajme : Pėr nderė tė 10 vjetorit tė themelimit tė Universitetit tė Tetovės
Kyqur 10-11-2005 7:37:13 (1529 Lexime)


Simposium i rėndėsishėm ndėrkombėtar nė Tetovė

Tetovė, 10 NĖTOR- Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės me10 dhe 11 nėntor organizohet simpsiumi i V-tė ndėrkombtarė me temė “materilet dhe pėrdorimi i tyre”. Kjo ėshtė njė seri e simposiumeve qė organizohen me kėtė temė dhe qė janė mbajtur mė parė edhe nė Prishtinė, Tiranė, Friberg dhe Vlorė. Kėtė vit bashkėorganizator ėshtė edhe USHT-ja, bashkė me Universitetin Polteknik - Tiranė, Universitetin e Prishtinės dhe Universiteti Teknik Bergakademie Freiberg - Gjermanni.
Ky simposium mbahet pėr nderė tė 10 vjetorit tė themelimit tė Universitetit tė Tetovės dhe nėn patronatin e vet rektorit Nexhbedin Beadini. Nė kėtė eveniment tė USHT-sė pritet tė marin pjesė pėrfaqėsues nga universitetet e lartėpėrmendura si dhe nga Universiteti teknik Vlorė dhe Universiteti i Elbasanit. Poashtu redaksia merr vesh se nė mesin e tė ftuarve qė kanė pranuar tė marrin pjesė nė kėtė simpozium do tė jetė edhe prorektori i Universitetit gjerman tė Fribergut.


Gjatė punimeve tė kėtij simposiumi do tė prezentohen tė ariturat mė tė reja nė fushėn e materialeve si dhe do tė nėnshkruhet marėveshja pėr krijimin e rrjetit tė bashkėpunimit nė mes universiteteve shqipfolėse dhe Universitetit Teknik Bergakademie Freiberg nga Gjermania.
Nė USHT vterėsojnw se me organizimin e simposiumeve me karakter ndėrkombwtarė thellohet bashkėpunimi me Universitetet jashtė vendit si dhe bėhet afirmimi i USHT-s.
Organizimi i kėtij simposiumi pėrkrahet edhe nga fondacioni gjerman pėr arsimin e lartė DAAD.
Njėkohėsisht nga USHT ftohen tė gjithė tė interesuarit qė tė marin pjesė nė kėtė eviniment tė rėndėsishėm. Simposiumi fillon nė ora 9:15,nė amfiteatrin pranė rektoratit tė USHT-sė. Pėrndryshe, edhe mė herėt nga na e krerėve tė USHT-sė ėshtė thėnė se do tė punbohet nė mbajtjen dhe organizimin e simpoziumeve tė ndryshme qė kontribuojnė edhe nė ngritjen e kuadrit por edhe tė studentėve duke ēelur pėr ta horizonte tė reja.

Nga:Eshref AMETI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio