Studentet.info
Lajme : NJĖ PROTESTĖ E RE NĖ USHT
Kyqur 11-11-2005 6:43:10 (1517 Lexime)

Studentėt kėrkojnė qė disenji grafik tė jetė lėndė e studimeve tė tyre

Shkup, 11 NĖNTOR- Njė protestė e re ka filluar tė premten nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, ku studentėt e Fakultetit tė Disenjit nisėn kundėrshtimet e tyre, duke kėrkuar qė disenji grafik tė jetė lėndė e studimeve tė tyre.
Studentet e Disenjit nė USHT kanė protestuar para Rektoratit derisa sekretari i pėrgjithshėm, Bashkim Selmani, i ka pritur ata nė njė takim pėr tė dėgjuar kėrkesat e tyre.
“Pas protestave ne u takuam me sekretarin e pėrgjithshėm tė USHT-sė, Bashkim Selmani, i cili na ka pritur shumė mirė, mirėpo ai nuk zotėronte informacionet e nevojshme se ēka ėshtė duke ndodhur me Fakultetin tonė”, tha Ilirian Jonuzi, anėtar i kėshillit tė protestave.


Sipas tij, sekretari i USHT-sė ėshtė zotuar se do tė angazhohet pėr tė marrė informata plotėsuese dhe se u ka shfaqur shpresėn e tyre se do tė ketė lėvizje pozitive pėr zgjidhjen e problemit tė kėtyre studentėve.
Kėshilli protestues ka kėrkuar njė takim tjetėr ku do tė ishin prezentė rektori Nexhbedin Beadini, profesorėt e Artit Figurativ dhe pėrfaqėsues tė kėshillit protestues.
“Pasi qė z. Selmani nuk kishte informacione tė nevojshme, ne kėrkojmė njė takim sqarues ku do tė jenė tė pranishėm tė gjithė personat adekuat si profesorėt e artit figurativ, pėrfaqėsues tė dekanatit dhe tė rektoratit”, tha Lindita Kurtishi, studente e ish-drejtimit tė disenjit.
Studentėt njėkohėsisht kanė paralajmėruar se do tė protestojnė deri nė arritjen e qėllimit tė tyre. (N.Z.)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio