Studentet.info
Opinione : ARSIMI FILLOR PĖRBALLĖ KRITEREVE TĖ CAKTUARA
Kyqur 11-11-2005 6:48:20 (2282 Lexime)

Kriteret pozitive, por shumė pak zbatohen

Nga:Safet HYSEINI


Pėrpara dy vjetėsh janė sjellė kriteret e reja pėr avancimin e arsimit fillor, ndėrsa nė praktikė po vėrehet njė plogėshti nė drejtim tė zbatimit tė tyre. Se kush ėshtė fajtor apo pėrse nuk janė nė zbatim kėto rregulla, ėshtė vėshtirė tė thuhet ngase pengesat janė sa objektive po aq edhe subjektive. Kur jemi te pengesat objektive, kėtu patjetėr duhet pėrmendur hapėsirėn nė tė cilėn zhvillohet procesi edukativo-arsimor. Nė shumė shkolla fillore kushtet janė tė vėshtira dhe kjo nuk u pėrgjigjet normave pedagogjike dhe kritereve. Ėshtė shumė vėshtirė qė kriteret tė gjejnė zbatimin e duhur edhe kur do tė ketė vullnet. Pastaj mungojnė edhe mjetet mė elementare qė do tė ketė njė shkollė pėr lėndėt kabinetike. Ndėrsa pėr hapėsirėn tjetėr tė mėsimit praktik as qė bėhet fjalė.

Sot shumė pak shkolla zotėrojnė kabinete tė informatikės qė janė mė se tė nevojshėm pėr nxėnėsit dhe procesin edukativ-arsimor nė pėrgjithėsi. Tė gjitha punėt teorike pėr tė zbatuar kriteret e vitit 2003 janė plotėsuar, janė mbajtur disa kėshillime, ku drejtorėt e shkollave fillore janė njoftuar me kriteret sipas tė cilave duhet tė veprohet nė arsimin fillor.

Ēka paraqesin kriteret?

Fillimisht me kėto kritere rregullohet numri i tė punėsuarve tė nevojshėm nė njė objekt shkollor. Njė mėsimdhėnės nuk guxon qė tė ketė mė tepėr se 24 orė mėsim, ndėrsa norma ėshtė 20-22 orė. Ēdo shkollė duhet tė ketė njė drejtor, dhe deri nė 24 paralele duhet qė tė ketė edhe njė punėtor tė kualifikuar dhe njė administrator. Nėse shkolla punon nė dy ndėrrime, ose procesi arsimor zhvillohet nė mė shumė gjuhė, me pėlqim tė ministrisė caktohet njė zėvendėsdrejtor me 10 orė mėsim. Por, nėse ka mė tepėr se 24 paralele ėshtė e obligueshme pėr njė zėvendėsdrejtor me 10 orė pune, dy punėtorė tė kualifikuar dhe dy administratorė. Me pėlqimin e ministrisė mund tė punėsohen edhe njė tjetėr punėtor i kualifikuar dhe njė administrator. Nėse shkolla punon nė dy e mė tepėr ndėrrimeve dhe mėsimi zhvillohet nė disa gjuhė, ministria mund tė caktojė edhe njė zėvendėsdrejtor. Nė ēdo shkollė tė arsimit fillor e cila posedon bibliotekė me 2500 tituj librash nė fondin e saj deri nė 24 paralele pranohet punėtorė me gjysmė orari pune, ndėrsa mbi 24 paralele punėtor me orar tė plotė pune, por me pėlqimin e Ministrisė. Shkolla duhet tė ketė edhe dy punėtorė qė do tė merren me mirėmbajtjen e objektit dhe me njė rojtar, edhe kėto me pėlqimin e ministrisė. Ndėrsa pėr shėrbėtor (pastrues) caktohet nė bazė tė objektit dhe mėnyrės sė ngrohjes qė ka objekti. Nėse shkolla posedon kuzhinė ėshtė paraparė qė pėr 100 nxėnės tė ketė njė kuzhinier dhe njė pastrues tė kuzhinės, pėr 101deri nė 200 nxėnės njė kuzhinier, njė ndihmėskuzhinier dhe njė pastrues, pėr mė tepėr se 200 nxėnės njė kuzhinier, njė ndihmėskuzhinier dhe dy pastrues. Kėto kritere qė i ka sjellė Ministria e Arsimit, dukshėm e avancojnė cilėsinė e arsimit fillor

Pėrse dhe nga kush nuk po zbatohen kėto kritere?

Kriteret janė sjellė qė nga viti 2003, dhe deri mė sot shumė pak ka lėvizur nė drejtim tė zbatimit tė tyre. Instancat e ulėta si Inspektorėt e arsimit ashtu edhe drejtorėt duhet tė paraqesin vendet e zbrazėta tė punėtorėve dhe vendet qė do tė duhet qė t’i plotėsojnė apo siē thuhet, do tė duhet tė bėjnė sistematizimin e vendeve tė punės. Dhe nuk ka dyshim qė drejtorėt ta kenė bėrė njė kėrkesė tė tillė, por shkollat qė u ka munguar kuadri profesional edhe tani vazhdon qė t’iu mungojė. Kjo ka ndodhė nė tė kaluarėn, por ėshtė duke ndodhur edhe pas sjelljes sė kėtyre kritereve qė janė mjaft pozitive ngase zvogėlohet numri i nxėnėsve nėpėr klasa, rritet numri i mėsimdhėnėsve, dhe ajo ēka ėshtė mė primare shkollat ku nuk ka punėtor tė kualifikuar si pedagog dhe psikolog tani kėto shkolla do tė fitojnė tė drejtėn qė tė kenė kuadėr tė kualifikuar e me kėtė do tė fitojnė nxėnėsit. Kėtė mangėsi e kanė pasur rregullisht shkollat fillore ku mėsimi ėshtė zhvilluar nė gjuhėn shqipe. Pėr ta ilustruar kėtė marrim njė shembull. Shkolla fillore nė fshatin Zajaz ka pasur dhe ende ka vetėm pedagog, ndėrsa shkolla fillore nė fshatin Greshnicė ka vetėm psikolog, ndėrsa qė tė dyja shkollat numėrojnė mė tepėr se 30 paralele. Po ashtu edhe shkolla e qytetit ku mėsimi zhvillohet nė tre turne dhe nė tri gjuhė ka vetėm njė pedagog shqiptarė, ndėrsa nė anėn tjetėr ka dy pedagog maqedonas dy psikologė dhe mjekė si dhe dentist maqedonas. Ėshtė koha qė nxėnėsi qė merr strajcėn pėr tė shkuar nė shkollė, tė paktėn nė mos e ndjejė padrejtėsinė qysh nė moshėn e njomė, por tė paktėn t’i duket se ėshtė i barabartė me bashkėmoshatarin e tij tė nacionalitetit maqedonas. Sa mė shpejtė qė tė praktikohen kriteret e sjella aq mė mirė do tė jetė pėr nxėnėsin, mėsuesin shoqėrinė. Mosplotėsimi i kėtyre kritereve ėshtė pengesė subjektive me arsye tė kursimit tė arkės sė shtetit, por qė na fakt dėmtojmė ardhmėrinė duke nxjerrė kuadėr jocilėsor.


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull


Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio