Studentet.info
Lajme : SIMPOZIUMI I PESTĖ NDĖRKOMBĖTAR NĖ USHT
Kyqur 11-11-2005 8:33:19 (1502 Lexime)

Rast i mirė pėr kėmbim tė pėrvojave

Tetovė, 11 NĖNTOR- Nė USHT filloi tė enjten punimet simpoziumi i V ndėrkombėtar me temė “Materialet dhe pėrdorimi i tyre”. Kjo do tė jetė njė seri e simpoziumeve qė organizohet me kėtė temė dhe qė ėshtė mbajtur mė parė nė Prishtinė, Tiranė, Friberg, Vlorė dhe ky i pesti nė Tetovė, pėrkatėsisht nė USHT dhe atė nė bashkėpunim me Universitetin Politeknik tė Vlorės, Universitetin Politeknik tė Tiranės, Universitetin e Elbasanit, atė tė Prishtinės dhe tė Universitetit Teknik tė Bergakademie Freiberg tė Gjermanisė, i cili ėshtė i themeluar mė 1765. Ky i fundit njėkohėsisht edhe llogaritet universiteti mė i lashtė nė botė pėr studime tė gjeologjisė, teknikės dhe materialeve tė kėsaj natyre.


Ky simpozium qė u hap dje mbahet pėr nder tė 10 vjetorit tė themelimit tė Universitetit tė Tetovės dhe nėn patronatin e rektoratit Nexhbedin Beadinit. Nė hapjen solemne tė kėtij simpoziumi ndėrkombėtar tė pranishėm ishin njė numėr i madh i mėsimdhėnėsve universitarė, strukturave mė tė larta akademike tė kėtij tempulli tė diturisė si dhe
pėrfaqėsues nga universitetet nė fjalė, kryetari i komunės sė Tetovės Hazbi Lika dhe Ministri i Arsimit dhe Shkencės, Azis Pollozhani.
Nė kėtė simpozium u nėnshkrua marrėveshje nga USHT-ja e ministri i Arsimit dhe Shkencės, Aziz Pollozhani me universitetet shqiptare nga Kosova dhe Shqipėria si dhe me Universitetin Freiberg tė Gjermanisė.
Rektori i USHT-sė, Nexhbedin Beadini, tha: “Konsiderojmė qė kjo ėshtė njė vazhdimėsi nė mes tė USHT-sė dhe tė universiteteve rajonale dhe atyre evropiane. Ky simpozium shtjellon dy pozicione shumė tė rėndėsishme pėr boshtin e takimit tė sotėm, e para ėshtė se ky simpozium pėr herė tė parė mbahet nė USHT-sė si nikoqir dhe mendojmė qė ky simpozium i cili ėshtė i pesti me radhė do tė kontribuojė nė fushėn e inxhinierisė ndėrtimore, sepse tashme edhe USHT-ja pėrkatėsisht Qendra pėr Studime Politeknike-drejtimi i ndėrtimtarisė i shėnon hapat e para drejt dimensionimit tė kėsaj fushe nė kuadėr tė USHT-sė”.
Aziz Pollozhani pėr nėnshkrimin e marrėveshjeve pėr “Fakti”-n deklaroi se simpoziume tė kėtilla janė raste tė mira pėr ndėrrimin e pėrvojave, vlerave nė mes tė institucioneve tė larta arsimore, por duhet ta kemi parasysh faktin se ky simpozium po organizohet nė USHT, qė ėshtė nė funksion tė afirmimit nė rrafshin ndėrkombėtar, e posaēėrisht nė atė rajonal, me ēka hapet njė rrugė e re e afrimit tė USHT-sė e nė interes tė qytetarėve e nė veēanti tė studentėve. “E ēmoj si diēka shumė tė nevojshme. Bashkėpunimi nė fushėn e shkencave teknike pėrkatėsisht tė shkencės aplikative ėshtė mėse i nevojshėm duke pasur parasysh sfidat tona pėr zhvillimin mė dinamik tė shoqėrisė sonė ku baza ėshtė nė shkencat aplikative” tha Pollozhani.
“Nėpėrmjet tė grupit tė politeknikumit qė ėshtė nė USHT mund tė krijohen kapacitete tė zhvillimit ekonomik dhe shoqėror. Me kėtė marrėveshje USHT-ja hyn nė rrugėt e komunikim rajonal dhe ndėrkombėtar, bėn partneritet me strukturat siē ėshtė Universiteti i Freiburgut nga Gjermania dhe me strukturat tjera qė ėshtė njė garanci se kėtu nė tė ardhmen do tė organizohen mėsim me principet dhe kriteret valide akademike me ēka ministria qė drejtoj unė nė njė farė mėnyre edhe e mbėshtesim”, tha Pollozhani. (I.K.)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio