Studentet.info
Lajme : STUDENTĖT E UEJL MBI TĖ DHĖNAT E VARFĖRISĖ
Kyqur 11-11-2005 8:38:24 (1465 Lexime)

Prezantohet studimi njėvjeēar i Bankės Botėrore nė Maqedoni

Tetovė, 11 NĖNTOR- Autoritetet e UEJL-sė thanė se studimi ėshtė bėrė nė 5400 familje dhe rezultatet e pėrpunuara sipas metodologjisė sė relatives dhe absolutes (dy metoda matėse tė ndryshme ), qė nė tė vėrtetė tregojnė rezultate dėshpėruese pėr standardin jetėsor nė MaqedoniNė UEJL u prezantua tė enjten studimi njėvjeēar i Bankės Botėrore nė Maqedoni dhe Entit tė Statistikės nė Maqedoni bėrė gjendjes sociale tė qytetarit tė Maqedonisė, duke iu referuar nivelit tė varfėrisė. Autoritetet e UEJL-sė thanė se studimi ėshtė bėrė nė 5400 familje dhe rezultatet e pėrpunuara sipas metodologjisė sė relatives dhe absolutes (dy metoda matėse tė ndryshme ), qė nė tė vėrtetė tregojnė rezultate dėshpėruese pėr standardin jetėsor nė Maqedoni


Kjo ishte dhe pėrshtypja e parė e studentėve, tė cilėt morėn pjesė nė kėtė prezantim tė kėtyre dy institucioneve relevante. Pėrgjegjėsja pėr informim e UEJL-sė Adelina Marku tha se studentėt e UEJL, posaēėrisht ata tė profilit tė Fakultetit tė Biznesit, treguan interesim tė veēantė pėr metodėn e pėrdorur pėr tė ardhur tek statistikat e tilla. Sipas pėrfaqėsuesve tė BB , ėshtė aplikuar njė metodė e re e kėrkimit, e cila nė tė vėrtetė ka analizuar kėsaj radhe jo tė hyrat e buxhetit familjar tė qytetarit tė Maqedonisė, por tė dalat (harxhimet) e asaj familjeje. Adrijana (studente) vlerėson se matja e varfėrisė nė kėtė formė dhe tė dhėnat frapante tė pėrqindjes sė varfėrisė nė Maqedoni, janė tregues realė pėr kapacitetin e dobėt tė kėtij shteti nė hapjen e vendeve tė reja tė punės. Si rrjedhojė flasin edhe pėr kapacitetin e dobėt tė kėtij shteti pėr tėrheqjen e investimeve tė huaja, ngaqė investitori nė parim kėrkon fuqi blerėse dhe jo ‘’status quo’’.
Studentėt e Administratės Publike, i analizuan kėta tregues nė aspektin tjetėr. Veroni (student)
konstaton se treguesit e kėtij studimi nė tė vėrtetė flasin pėr njė fenomen tė rrezikshėm qė mund tė krijohet nė Maqedoni, fenomen ky qė quhet “socializim me varfėrinė’’. Por , vazhdon ai , ėshtė pėr t’u vlerėsuar transparenca e tė dhėnave , ngaqė qytetari i zakonshėm kėsisoj mund tė ndėrgjegjėsohet pėr statutin e tij nė shoqėri. Ky rrezik ėshtė kanosės pėr krijimin e mentalitetit tė mbyllur tek qytetari i rėndomtė nė Maqedoni thotė Bashkimi (student i Fakultetit tė Komunikimit)- dhe ky ėshtė njė rrezik tjetėr pėr kėtė shtet, ngaqė nuk sfidon gatishmėrinė qytetare nė gjetjen e punėve tė mira dhe tė qėlluara thotė ai.
Nga ana tjetėr, studentėt e Fakultetit tė Shkencave Kompjuterike , vlerėsojnė se njė ndihmesė e madhe pėr njohjen dhe kodimin e rrezikut nga varfėria , mund ta ndihmojė edhe informatizimi i shoqėrisė, sepse, siē thotė Genti “Interneti tė mundėson momentin e krahasimit dhe vlerėsimit me shtetet tjera, tė ofron tė dhėnat se si shtetet e tjera kanė tejkaluar kėtė fazė dhe ē’duhet tė bėjė Maqedonia nė kėtė drejtim”. (U.S.)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio