Studentet.info
Lajme : KOMISIONI I BURSAVE DHE KREDIVE I MINISTRISĖ SĖ ARSIMIT
Kyqur 11-11-2005 8:39:17 (1724 Lexime)

Interesimi i shqiptarėve simbolik

Shkup, 11 NĖNTOR- Komisioni pėr ndarjen e bursave dhe kredive pėr nxėnės dhe studentė, nė mbledhjen e fundit tė mbajtur tė mėrkurėn, ka shqyrtuar 250 kėrkesa tė nxėnėsve tė shkollave tė mesme pėr tė fituar bursa dhe kredi pėr shkollim.
Nė afatin e paraparė me konkurs pėr ndarje tė bursave dhe kredive, kanė konkurruar 1300 nxėnės dhe studentė, mirėpo Ministria e Arsimit kėtė vit akademik, ka planifikuar qė tė ndajė 500 bursa pėr nxėnėsit dhe 500 pėr studentėt.


Kushtet pėr tė fituar nxėnėsit kredi janė bėrė publike nė njoftimet e Ministrisė sė Arsimit, ndėrsa tė gjitha ata qė kanė menduar se i plotėsojnė kushtet kanė aplikuar pėr tė fituar kredi prej 2300 denarėsh nė muaj.
"Nė mbledhjen e parė komisioni ka shqyrtuar vetėm 250 kėrkesa dhe prej tyre 100 i ka miratuar pėr tė marrė kredi, ndėrsa sė shpejti kėta nxėnės do tė njoftohet dhe do tė thirren pėr tė lidhur kontratė. Javėn e ardhshme, tė martėn dhe tė mėrkurėn, komisioni do tė shqyrtoj kėrkesat tjera qė tė arrihet numri i paraparė nė konkurs, tha Numan Sallai, zėdhėnės i Ministrisė sė Arsimit.
Pasi tė pėrfundojė shqyrtimi i kredive dhe bursave tė nxėnėsve, komisioni do tė fillojė tė shqyrtojė edhe kėrkesat e kredive dhe bursave tė studentėve.
Numan Sallai u shpreh i habitur nga fakti se nga 250 kėrkesa tė nxėnėsve pėr tė fituar bursa dhe kredi, kanė aplikuar njė numėr shumė simbolik i shqiptarėve.
"Edhe pse nuk i kemi shqyrtuar tė gjitha kėrkesat, por vetėm nė 250 qė ka shqyrtuar komisioni, shumė pak nxėnės shqiptarė kanė konkurruar".
Sipas tij, lajmėrimet kanė qenė ne afat tė paraparė, njoftimet janė bėrė nėpėr tė gjitha shkollat, ndėrsa sėrish nxėnėsit shqiptarė nuk konkurrojnė pėr tė fituar kredi pėr shkollim ose bursė. (H.A.)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio