Studentet.info
Lajme : TIRANA DO TĖ JETĖ ORGANIZATORE E RRADHĖS SĖ SIMPOZIUMIT
Kyqur 11-11-2005 13:29:56 (1567 Lexime)

PĖRFUNDOI SIMPOZIUMI DYDITORĖ NDĖRUNIVERSITARĖ QĖ U MBAJT NĖ USHT

Tetovė, 12 NĖNTOR- Nė USHT ka mbaruar tė premten seminari dyditorė ku ishin tė pranishėm shumė personalitete tė ndryshme tė arsimit dhe njerėz tė tjerė nga skena politike, profesorė dhe studentė . Ky ishte simpoziomi i V ndėrkombėtar “Materialet dhe pėrdorimi i tyre”.
Ky ishte njė vazhdimėsi e simpoziumeve tė mėparshme tė organizuara me kėtė temė dhe qė ėshtė mbajtur mė parė nė Prishtinė, Tiranė, Friberg, dhe Vlorė . Autoritetet e USHT-sė e quajtėn tė rėndėsishme mbajtjen e kėtij simpoziumi , ndėrsa rektori Beadini e vlerėsoi kėtė si njė bashkėpunim I institucionit qė ai e drejton me universitete tė ndryshme tė rajonit . Nė kėtė simpozium e vecanta ka qenė se janė lidhur edhe marrėveshje bashkėpunimi ndėruniversitarė pėr tė thelluar edhe mė tepėr raportet me njėri-tjetrin nė tė ardhmen dhe pėr tė kėmbyer pėrvoja tė ndryshme.


Kjo ka qenė sipas tė pranishmėve edhe njė mundėsi bashkėpunim me Universitetin Politeknik tė Vlorės, Universiteti Politeknik tė Tiranės, Universiteti i Elbasanit, Universitetin e Prishtinės dhe tė Universitetit Teknik tė Bergakademie Freiberg tė Gjermanisė, i cili ėshtė i themeluar mė 1765 dhe llogaritet universiteti mė i lashtė nė botė pėr studime tė gjeologjisė, teknikės dhe materialeve tė kasaj natyre.
Nė kėtė simpozium u nėnshkrua edhe marrėveshje nga USHT-ja e Ministri i Arsimit dhe Shkencės Aziz Pollozhani me universitetet shqiptare nga Kosova dhe Shqipėria si dhe me Universitetin Teknik tė Bergakademie Freiberg tė Gjermanisė.
Rektori I USHT-sė Nexhbedin Beadini e konsideroi kėtė simpozium si njė vazhdimėsi nė mes tė USHT-sė dhe tė universiteteve rajonale dhe atyre evropiane siē janė Universiteti i Freiburgut nga Gjermania, Universitetit Politeknik tė Tiranės, Universitetit tė Prishtinės, tė Elbasanit dhe atij tė Vlorės. “Ky simpozium shtjellon dy pozicione shumė tė rėndėsishme pėr bashtin e takimit tė sotėm, e para ėshtė se ky simpozium pėr herė tė parė nė kuadėr tė USHT-sė si nikoqir dhe mendojmė qė ky simpozium i cili ėshtė i pesti me rradhė qė trajton temėn e materialeve dhe tė pėrdorimit tė tyre do tė kontribuojė nė fushėn e inxhinierisė ndėrtimore sepse tashmė edhe USHT-ja pėrkatėsisht Qendra pėr Studime Politeknike-drejtimi i ndėrtimtarisė i shėnon hapat e para drejt dimensionimit tė kėsaj fushe nė kudėr tė USHT-sė” ka thėnė rektori Beadini.
Nė pėrfundim tė simpoziumit ėshtė konfirmuar se nė vitin qė vjen do tė jetė Tirana qė do tė organizojė njė ngjarrje tė kėtij lloji dhe do tė jetė kjo njė vazhdimėsi e organizimeve tė tilla.
Pėrndryshe gjatė punimeve tė kėtij simposiumi u prezantuan edhe tė arriturat mė tė reja nė fushėn e materialeve dhe ėshtė thelluar bashkėpunimi me Universitetet jashtė vendit si dhe bėhet afirmimi i USHT-sė. Organizimi i kėtij simposiumi pėrkrahet edhe nga fondacioni gjerman pėr arsimin e lartė DAAD.

Nga:Nurxhane Zeqiri
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio