Studentet.info
Lajme : FILLON NJĖRI NDĖR AKTIVITETET KRYESORE TĖ LIBRIT
Kyqur 14-11-2005 4:42:01 (1653 Lexime)

PANAIRI I LIBRIT NĖ TETOVĖ DUHET TĖ KETĖ MĖ SHUMĖ PUBLICITET

Tetovė, 14 NĖNTOR- Nė Panairin e pestė nė Tetovė qė fillon tė martėn nė Qendrėn Kulturore dhe qė do tė zgjasė katėr ditė pritet tė ketė shumė tituj tė ri, pėrkthime dhe libra tė ndryshėm shkollorė. Organizatorėt thanė se pritet qė tė mos ketė problem me Doganat pėr Shtėpitė Botuese nga Shqipėria dhe Kosova dhe se kėto tė fundit janė tė informuara pėr Panairin e Librit. Nėnkryetari I Shoqatės sė Botuesve Shqiptarė nė Maqedoni Qamil Rufati ka thėnė se do tė marrin pjesė nė kėtė eveniment tė kulturės 60 Shtėpi Botuese nga hapėsira shqiptare , ndėrsa ai e ka quajtur risi prezentimin e shtėpive botuese me 300 tituj tė rinj. Pritet qė sėrish tė jenė prezente disa nga Shtėpitė botuese se “ Voka”, “ Vatra”, Asdreni”, “ Furkan”,” Inter –Diskont”,” Onufri”, “ Toena”, “ Omska”,” Dukagjini,” Berati,” Prizreni” etj.


Nė Panair janė tė ftuar nė ditėn e hapjes shumė personalitete tė ndryshme tė jetės politike dhe kulturore dhe mysafirė tė tjerė dhe njėkohėsisht kjo do tė jetė njė mundėsi mė e madhe qė lexuesit e pasionuar tė kenė nė dorė tituj dhe pėrkthime mė tė reja qė kanė ofruar shtėpitė botuese.Panairi do tė jetė njė mundėsi edhe pėr studentėt e dy Universiteteve nė Tetovė dhe pėr nxėnėsit e shkollave tė mesme qė tė mbushin raftet e vitrinave tė tyre me libra qė ata preferojnė ti lexojnė dhe shumė materiale shkollore qė janė tė nevojshme pėr ta.
Edhe Biblioteka e Tetovės pritet qė tė shfrytėzojė kėtė mundėsi pėr tė mbushur akoma mė shumė me libra raftet dhe tė lidh edhe bashkėpunime me shtėpi botuese nga vende tė ndryshme pjesėmarrėse.
Panairi I pestė pritet qė pėrvec frekuentimit nga ana e vizitorėve tė risė edhe numrin e blerėsve tė librave qė nė vitet e kaluara ndoshta pėr shkaqe tė ndryshme ka qenė I vogėl. Por duket se gjendja e vėshtirėsuar ekonomike duhet tė ketė qenė njėri ndėr faktorėt kryesorė .
Shtėpitė Botuese nga hapėsira shqiptare edhe nė kėtė panair pritet qė tė sjellin shumė libra letrarė-artistik, njė pjesė janė qė pėrdoren nėpėr shkolla. Ėshtė konfirmuar se do tė ketė edhe tekste ndihmėse pėr shkollėn, tekste historie dhe studime tė ndryshme nga autorė tė ndryshėm , metoda tė studimit tė gjuhėve tė huaja si dhe shumė pėrkthime nga autorė tė huaj si Niēe, Dostojevski, Markezi, Smithi etj.
Nė tė njėjtėn kohė ankesat e disa drejtuesve tė shtėpive botuese duhet tė evitohen nė kėtė panair dhe kjo sipas tyre jo pėr shkak tė masave tė organizimit qė kanė qenė tė rregullta , por rreth asaj se duhet tė ketė mė shumė publicitet rreth panairit.
Gjithashtu ky panair vazhdon tė mbetet njė ndėr tre pikat mė tė rėndėsishme tė trekėndėshir Tetovė-Tiranė – Prishtinė dhe se ky panair ka katėr vjet qė ka marrė fizionominė e vet dhe ky I fundit pritet ti shmangė mangėsitė qė mund tė kenė qenė vitet e mėparshme .
Panairi I pesėt do tė jetė njė ndėr aktivitetet e rėndėsishme tė librit dhe pavarėsisht problemeve ekonomike nga ana e lexuesve , nuk mungon interesimi I tė gjithė moshave .

Nga:URIM SALIHU
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio