Studentet.info
Lajme : SHKENCTARĖT KINEZ NĖ SHKUP
Kyqur 15-11-2005 11:27:19 (1434 Lexime)

Maqedonia dhe Kina thellojnė bashkpunimin shkencor

Shkup, 15 NĖNTOR- Njė delegacion kinez prej ekspertėve dhe profesorėve shkencorė, i kryesuar nga njė pėrfaqėsues i lartė qeveritar sot do tė pėrfundojnė vizitėn triditėshe nė Maqedoni. Shkėmbimi i informatave pėr politikėn e ndėrsjellės shkencore dhe teknologjike ndėrmjet dy shteteve, si dhe projekte tė pėrbashkėta hulumtuese ėshtė qėllimi vizitės sė kėtij delegacioni shkencor nga Kina.
Delegacioni shkencor kinez dje dhe sot do tė t`i vizitojnė Entin hidrobiologjik nė Ohėr, Institutin pėr inxhinieri tėrmetesh dhe sezmologji inxhinierike, Fakultetin pėr shkenca bujqėsore dhe ushqim, Institutin bujqėsor dhe Fakultetin Elektroteknik. Delegacioni shtatanėtarėsh, i kryesuar nga Ju Minduo, drejtor i Departamentit pėr Evropėn Juglindore dhe Azinė Qendrore nė Sektorin pėr bashkėpunim ndėrkombėtar tė Ministrisė kineze tė Shkencės, e pėrbėjnė profesorė prej dy universiteteve, si dhe nga Akademia kineze pėr shkenca bujqėsore.


Delegacioni, dje, realizoi takim edhe me ministrin e Arsimit dhe Shkencės Azis Pollozhani, me ē`rast ėshtė kontraktuar forcimi i aktiviteteve nė shkencė dhe teknologji.
Ministri i Arsimit dhe Shkencės, Aziz Pollozhani, nė takimin me delegacionin e Republikės Popullore tė Kinės u shpreh I kėnaqur me bashkpunimin e sheknctarėve tė tė dy vendeve.
Maqedonia dhe Kina do tė kontraktojnė projektet e pėrbashkėta shkencoro-hetuese nė Republikėn e Maqedonisė dhe nė Republikėn Popullore tė Kinės.
Pas takimit, ministri Pollozhani dhe drejtori i repartit pėr Evropėn Juglindore dhe Azinė Qendrore, treguan gatishmėrinė pėr thellimin e aktiviteteve nė fushėn e shkencės dhe tė teknologjisė, me ēka do tė thelloheshin dhe do tė zgjeroheshin njohuritė nė bashkėsinė shkencore nė dy vendet.

Nga:Halit AJDINI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio