Studentet.info
Lajme : KRAHU I ELBASAN HOTIT KONTESTON MĖNYRĖN E REGJISTRIMIT TĖ UPS-SĖ NGA MSHP
Kyqur 17-11-2005 3:44:52 (1661 Lexime)

Maliqaj: Letra pėr regjistrim ėshtė vjedhur dhe i ėshtė dhėnė Sejdi Hoxhės!

PRISHTINĖ, 17 NĖNTOR- Pasi ėshtė bėrė e ditur se Ministria e Shėrbimeve Publike (MSHP), ka licencuar Unionin e Pavarur tė Studentėve tė krahut tė Sejdi Hoxhės, si organizatė tė cilės i mundėsohet hyrja nė garė pėr tė fituar vende nė Parlamentin e Studentėve, krahu tjetėr i kėsaj organizate, ai i Elbasan Hotit, ka njoftuar se nuk kemi tė bėjmė me ndonjė licencė apo licencim tė ndokujt, sepse njė divizion i tillė nuk ekziston nė MSHP. “Ėshtė fjala pėr Divizionin e Regjistrimit dhe ndėrlidhjes me OJQ, dhe ky institucion nuk legjitimon askėnd por vetėm regjistron OJQ-tė”, ka thėnė tė enjėten pėr studentet.info, Feim Maliqaj nga Zyra e Informacionit tė UPSUP-sė.Ai ka thėnė se legjitimiteti i njė strukture udhėheqėse tė organizatės merret nė Kuvendin e po asajė organizate, e jo nė MSHP. “Zyrtarėt nė MSHP i kemi njoftuar me rastin dhe ata kanė dhėnė urdhėr pėr stopimin e procesit tė regjistrimit tė UPSUP-sė, dhe krijimin e njė komisioni i cili do tė shqyrtojė rastin nė fjalė, mirėpo dikush nga nėpunėsit e MSHP-sė, e ka thyer kodin e etikės sė punės dhe rregullat nė fuqi, dhe nė pėrfundim tė orarit tė punės ditėn e fundit tė javės, nė mėnyrė tė pandėrgjegjshme e kanė vjedhur njė letėr regjistrimi dhe ia kanė dhėnė Sejdi Hoxhės, ēka tash do tė pasojnė edhe ndėshkimet pėr akterėt e kėsaj vepre penale”, thotė Maliqaj, duke e elaboruar faktin e regjistrimit tė UPSUP-sė nė kėtė ministri e qė strukturė tė ligjshme konsideron krahun e Sejdi Hoxhės. Maliqaj thotė se nė radhė tė parė parashihet ē’regjistrimi i UPSUP-sė dhe nė njė fazė tė mėvonshme edhe ndėshkimi i nėpunėses qė ka bėrė kėtė skandal me ligjin!
Hapat konkret tė cilat do i ndėrmerr udhėheqėsia legjitime e UPSUP-sė, siq e quan Maliqaj, janė: Anulimi i regjistrimit tė paligjshėm tė UPSUP-sė dhe regjistrimi i ligjshėm nė emėr tė kryesisė ligjitime, pastaj tė gjitha veprimet e ndėrmarrura nga Kėshilli Drejtues i UP-sė lidhur me procesin e zgjedhjeve do tė kontestohen dhe do tė kėrkohet pėrseritja e procedurave nga fillimi; Nuk pėrjashtohet mundėsia e ndonjė greve e cila do tė ketė objektivė ndėshkimin e KD-sė sė UP-sė si shkaktar kryesor i thellimit tė krizės nė UPS-UP, dhe keqmenagjim tė UP-sė.
Nė pyetjen tonė se a mund tė presim qė krahu qė i takon Maliqaj tė radhitet nė ndonjė organizatė tjetėr studentore, tė ndėrrojnė emrin apo tė bėjnė diq tė ngjashme nė mėnyrė qė edhe ata tė futėn nė garė, ai ėshtė pėrgjegjur: “Nuk pritet qe ne tė radhitemi nė ndonjė organizatė tjetėr e as ta ndėrrojmė emrin, sepse emri origjinal i takon drejtuesve legjitim, nė kėtė rast neve qė kemi besimin e Kuvendit tė UPSUP-sė, tė dhėnė nė mėnyrė demokratike nga votat e delegatėve tė UPS-UP-sė”, thotė prerazi ai.
Feim Maliqai i cili ushtron detyrėn e shefit tė informacionit nė UPSUP tė drejtuar nga Elbasan Hoti, edhe njė herė shprehė qėndrimin se nuk kemi tė bejmė me dhėnjėn e licencės pėr njėrin apo tjetrin krah, por pavarėsisht kėsajė maliqaj Konsideron se “ky hap jo qė e ka dėmtuar vetėm UPS-UP-nė, por e ka rrezikuar nė masė tė madhe tėrė procesin zgjedhor nė UP”. Sė fundmi ai ka shprehur besimin nė kapacitetet morale-intelektuale, dhe profesionale, siē thotė ai, tė anėtarėv edhe aktivistėve tanė tė devotshėm qė do ta tejkalojnė me sukses edhe kėtė sfidė, dhe njėkohesisht shpresojmė se kjo do tė jetė sfida e fundit e llojit tė tillė pėr ta.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio