Studentet.info
Njoftime : UNIONI I PAVARUR I STUDENTĖVE TĖ UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS
Kyqur 24-11-2005 12:28:22 (1860 Lexime)

REAGIM

Drejtuar: Mediave tė shkruara dhe elektronike nė KosovėUnioni i Pavarur i Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės reagon ashpėr nė lidhje me vendimin e Ministrisė sė Shėrbimeve Publike pėr licencimin e kėsaj Organizate studentore pėr personat e paautorizuar qė thirren nė emėr tė UPS-UP-sė , ne kemi marrė Licencėn mė datėn 11.11.2005 mirėpo pėr shkak tė presioneve tė ndryshme politike qė i janė bėrė Ministrisė sė Shėrbimeve Publike ėshtė formuar njė komision jo kompetent pėr t’i licencuar Organizatat studentore qė nė fakt ky komision ka vendosur njėanshėm dhe ka marrė vendime jo demokratike duke e ditur qė personat nė fjalė tė cilėt e kanė pėrfituar licencėn konkretisht Elbasan Hoti ka padinė nė Prokurorin Publike pėr falsifikim tė vulės dhe keqpėrdorim tė mjeteve financiare nė emėr tė UPS-UP-sė, pėr tė cilėn ne kemi dėrguar edhe prova materiale prandaj deri nė momentin kur Gjykata ta jep aktgjykimin e vetė definitiv pėr personat e paditur ata nuk kanė tė drejt tė marrin pjesė nė zgjedhje dhe kėrkojmė nga MSHP-ja ta respektoj aktgjykimin pėrfundimtar tė cilin do ta jep Gjykata nė lidhje me Padinė pėr falsifikim tė vulės .

Me kėtė rast kėrkojmė nga Ministria dhe Universiteti qė tė marrin masa sa mė tė shpejta pėr ndėrprerjen e aktiviteteve pėr fushatė parazgjedhore pėr formonin e Parlamentit Studentor sepse personat tė cilėt janė tė paditur nuk kanė tė drejtė tė marrin pjesė nė aktivitete parazgjedhore pėr derisa akuzohen pėr vepra penale, dhe kėta persona nuk gėzojnė legjitimitet dhe nuk e kanė pėrkrahjen nga Unionet lokale tė UPS-UP-sė brenda Universitetit tė Prishtinės pėr tė cilat ne kemi tė gjitha dokumentacionet pėrkatėse dhe nėse neve nuk na lejohet pjesėmarrja nė zgjedhje asnjė kandidat nė lista nuk do tė shkoi nga radhėt e UPS-UP-sė dhe Unioni si tillė nuk do tė njohė asnjė Rezultat qė do tė dalė nga kėto zgjedhje jo demokratike qė nuk respektohet vota e lirė e studentėve.

Asnjė listė nuk duhet tė pranohet nga komisioni i zgjedhjeve qė nuk ėshtė i nėnshkruar dhe i vulosur nga personat kompetent tė Unionit nė tė gjitha Fakultetet dhe kjo ėshtė dėshmia mė e mirė qė Universiteti dhe Organet e tjera janė duke u munduar qė me ēdo kusht ta diskualifikojnė Unionin nga garat pėr pjesėmarrje nė zgjedhje pėr arsye se UPS-UP gjithėher ka ngritur nė instancat mė tė larta problemet mė tė cilat janė ballafaquar studentėt , duke mbrojtur dhe zgjidhur gjithėher problemet e studentėve .

UPS-UPPrishtinė Zyra pėr informim

24.11.2005 v.v
Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull


Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio