Studentet.info
Opinione : Koment
Kyqur 28-11-2005 4:56:29 (1597 Lexime)


UT-ja dhe studentėt e sakrificės

Nga: Eshref AMETI


Universiteti I Tetovės edhe pas zyrtarizimit vazhdon tė pėrballet me probleme tė shumta. Mallkimi qė ndjek studentėt e kėtij institucini tanimė zyrtarė vazhdon tė mbaj si pėr dreq, duke bėrė jetėn e tyre edhe mė tė rėndė pikėrishtė nė ditė feste si ėshtė kjo e sotmja e Ditės sė Flamurit.
Studentėt e UT-sė sėrish mbeten si jetim pa plang e pa shtėpi duke bredhur rrugėve pėr tė gjetur njė lokal tė ri ku tė mėsojnė. Monopolli me bllokadėn e puntorėve tė sigurimit dhe me ndėrhyrjen e policisė nė kėtė objekt ėshtė bėrė mollė e ndaluar pėr studentėt mė keq se molla e kuqe e Evės.Studentėt tani po kthehen sėrish nė objektin e vjetėr dhe nė ato pak salla mėsimore qė ka tek ndėrtesa e Rektoratit tė UT-sė deri sa tė gjenden zgjehdje tė tjera. Por, kjo ėshtė vetėm njė zgjidhje e pėrkohėshme deri sa tė zgjidhet ēėshtja e objektit te Monopoli apo tė gjendet zgjidhje tjetėr pėr studentėt e mbetur rrugėve.
Student tė sakrificės, studentė tė vuajtjeve dhe halleve pa fund. Ky ndoshta ėshtė definicioni mė I mirė pėr studentėt e UT-sė qė dita ditės duhet tė pėrballen me sfida tė pafundme nė rrugėn e tyre drejtė ardhmėrisė.
Policia sėrish hynė dhe merr dokumenta nė UT. Me vendim tė gjykatės sė Tetovės policia pėrsėri bastis ambientet e UT-sė duke marrė me vete edhe dokumaentacion e gjetur nė objektet te Monopoli. Se cili ka qenė qėllimi I vėrtetė I kėsaj ndėrhyrje policore mbetet ende njė enigmė me shumė pykėpyetje, qė dorėn nė zemėr ka zgjuar me tė drejtė revoltėn e studentėve dhe qytetarėve shqiptarė.
Zyrtarėt e UT-sė nuk preferojnė tė flasin apo tė japin detaje rrethė zhvillimeve tė fundit nė Univeristetin e Tetovės, duke preferuar tė heshtin. Por kjo heshtje vret edhe mė shumė se sa informacionet qė mund te jepnin, sado e rėndė qoftė situata momentale nė kėtė institucion.
Mallkimi I dhėnė nuk dihet nga kush sikur po e ndjek UT-nė edhe mė tej duke gjihnjė e mė tė ngarkuar dosjen e histories sė kėtij institucioni tė lartė arsimor. Pėr tė gjitha kėto zhvillime dikush duhet tė jap pėrgjegjėsi para opinionit dhe para studentėve qė vuajn mė sė shumti nga tėrė kėto ngjarje tė pahijshme qė po ndjekin njėra tjetrėn si njė zinxhir I pafund.
Nė UT janė pėrzier shumė gjėra dhe ndoshta ėshtė koha e fundit qė ēdo gjėje ti jepet vendi I merituar. Ky institucion nuk duhet mė tė duroj fyerje dhe zhvleftėsim tė asaj qė ėshtė dhe qė duhet tė jetė nė tė vėrtetė. Njė institucioni shtetėror nuk I ka hije qė tė goditet nga ēdo kush bile edhe nga shteti kur ti kujtohet dikujt. Ėshtė koha qė ēdo gjėje ti thuhet mjaft dhe studentėt tė mund t’i kthehen normales ashtu siē punojnė nė vite studentėt e Universiteteve tjera nė vend.
UT-ja nuk duhet tė konsiderohet ende vegėl nė dorėn e dikujt apo ēdo kujtė. UT-ja tanimė ėshtė institucion dhe ata qė kanė prnauar ta udheheqin dhe drejtojnė duhet tė jenė tė parėt qė tė bėjnė ndryshimet e duhura qė punėt tė marrin tė mbarėn dhe mos vuajn studentėt edhe mė tej si qiraxhinjė nė shtėpitė e botės.

- Autori ėshtė redaktorė nė gazetėn e pėrditėshme FAKTI nė Maqedoni


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull


Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio