Studentet.info
Lajme : Me kėrkesė tė Prekurorisė Publike
Kyqur 30-12-2004 14:07:42 (1699 Lexime)


PĖR SHKAQE SIGURIE STUDENTET E ARESTUAR TRANSFEROHEN NĖ BURGUN E TETOVĖS

TETOVĖ (31 DHJETOR)-Dy studentėt arestuar tė Universitetit Shtetrorė tė Tetovės sot janė tranfesreuar nga banesa e tyre pėr nė burgun e Tetovės ku tani e tutje do tė vuajnė masėn e paraburgimit prej 20 ditėve deri nė hapjen e procesit gjygjėsorė. Kėshtu ka vendosur nė mbledhjen e sotme Kėshilli penal pranė Gjykatės Themelore tė Tetovės pas ankesės sė Prekurorisė publike qė studentėt Valon Azemi dhe Florent Saiti nga Bujanoci, masėn e paraburgimit tė mos ta vuajnė nė banesėn e tyre nė rrugėn e "Ilindenit" por tė njetėt tė transferohen nė burg.


Sipas burimeve tona nga Gjykata e Tetovės, ky vendim ėshtė marė pėr shkaqe sigurie me qėllim qė studentėt tė kenė mė shumė siguri.
Studentėt Azemi dhe Saiti, tė cilėt u arestuan nga policia tė premten e kaluar, para tre ditėve me vendim tė gjykatėsit hetues nė Gjykatėn e Tetovės u tranferuan nga Shkupi pėr nė Tetovės dhe u vendsosėn nė banesėn e tyre nė paraburgim shtėpiak. Mirėpo Prekuroria Publike e Tetovės kishte parashtruar ankesė deri te Kėshilli penal i kėsaj gjykate pėr kėtė vendim tė hetuesisė.
Ditė mė parė gjykatėsi hetues Nehat Ismaili tha se ende nuk ėshtė konfirmuar fajsia e studetėve pėr veprat pė tė cilat i ngarkon aktakuza.
"Pėrderisa hetimet janė nė procedurė e sipėr nuk mund tė deklarojė asgjė pėr fajėsjnė apo pafajsinė e pėr tė cilėn i ngarkon akatakuza. Gjithēka do tė dihet kur pas 20 ditėve kur do tė pėrfundojnė hetimet" tha Ismaili.
Studentėt e USHT-sė nga u arestuan tė premten nė Tetovė gjatė aksionit tė policisė sė Maqedonisė pėr tė arestuar njė grup tė armatosur tė udhėhequr nga Lirim Jakupi nga Kosova. Oraganet gjygjėsore ndaj tyre kanė ngritur aktakuzė pėr veprat penale "sulm ndaj presonave zyrtarė" dhe "armėmbajtje pajelje".
Gjatė kėtij aksioni tė policisė speciale u vra studnetit i Fakultetit tė Framacisė Liridon Dėrmaku dhe u plagos njė pjestarė i policisė.


Nga:Xhevahir NEZIRI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio