Studentet.info
Lajme : VUS
Kyqur 29-11-2005 7:18:35 (1469 Lexime)

VUS austria prezantoi pilotprojektin pėr mėsim nga distanca

Prishtinė, 29 NĖNTOR- VUS-Austria, zyra pėr zhvillim nė Kosovė, prezantoi sot programin mėsimor 2005-2007 tė pilotprojektit E-learning, mėsimi nga distanca pėr Fakultetin e Inxhinierisė Elektrike dhe Kompjuterike.
Mėsimi nga distanca do tė zbatohet gjatė vitit tė ardhshėm akademik. Mirėpo pėr kėtė nevojitet njė platformė teknologjike e kompletuar. Projekti pėrfshinė pesė lėndė nė tė cilat studentėt do tė kenė mundėsi t’i ndjekin ligjeratat pėrmes internetit. Ky projekt synon tė aplikohet te tė gjitha grupėmoshat, e jo vetėm pėr studentė.


Demė Hoti, zėvendės kryetar i kėshillit Drejtues tė UP-sė, tha se ky ėshtė njė proces i cili tashmė ka filluar tė aplikohet nė ēdo vend tė botės. Nė dhjetor tė kėtij viti pėrfaqėsues nga Ministria e Arsimit, Shkencės e Teknologjisė do tė vizitojnė Vjenėn ku Ministrisė Austriake tė Arsimit do t’i prezentojnė stategjinė e MASHT-it pėr zhvillimin e arsimit nė Kosovė. Kjo pėr faktin se projekti ėshtė mbėshtetur nga Zyra austriake pėr Zhvillim. (RTK)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio