Studentet.info
Lajme : KONFERENCĖ PĖR SHTYP E FONDACIONIT PĖR BURSA STUDENTORE “RENOVA” NĖ TETOVĖ
Kyqur 05-12-2005 6:04:10 (3168 Lexime)

BURSA PĖR 155 STUDENTĖ

Tetovė, 5 DHJETOR-Fondacioni pėr bursa studentore “ Renova”, nga Xhepēishti, ka ndarė bursa pėr 90 studentė tė tė gjitha universiteteve nė Maqedoni, dhe 65 bursa pėr nxėnės tė shkollave tė mesme ka bėrė tė ditur nė konferencėn pėr shtyp tė mbajtur tė shtunėn nė Tetovė, kryetari i Fondacionit “ Renova”, Beqir Mehmeti.
Ai, tha se shumica e studentėve qė kanė pėrfituar bursa nga fondacioni “RENOVA”, janė nga Universiteti Shtetėror i Tetovės, kjo pėr vetė faktin se nė Universitetin e Evropės Juglindore ka edhe fondacione tė huaja dhe kėshtu studentėt pėrfitojnė bursa tė ndryshme. Pėr 90 bursa kanė konkurruar 350 kandidatė, kurse komisioni ėshtė pėrcaktuar pėr 90 prej tyre.


Beqir Mehmeti, kryetar i Fondacionit pėr bursa studentore “Renova” tha se kriteri bazė pėr pėrfitimin e bursės ka qenė suksesi, pastaj gjendja ekonomike dhe sjellja e kandidatėve. Nė anėn tjetėr pėr nxėnės tė shkollave tė mesme janė ndarė 65 bursa edhe pse fillimisht ishte paraparė qė tė ndahen 60 bursa por pėr shkak tė konkurrencės sė madhe ku tė gjithė i plotėsonin kushtet komisioni vendosi qė tė ndajė 65 bursa.
Tė gjithė kandidatėt tė cilėt kanė fituar bursa nė kėtė fondacion kėstin e parė e kanė marrė dhe tani do tė marrin edhe kėstin e dytė. Pėr nxėnėsit e shkollės sė mesme Fondacioni’ Renova”, do tė ndajė nė muaj nga 35 euro, kurse pėr studentėt gjatė vitit akademik 2005/2006, nė muaj do tė ndajė nga 60 euro. Nė anėn tjetėr ky ondacion tha ai, do tė ndajė bursa pėr gjashtė studentė tė cilėt do tė studiojnė nė Gjermani.
Tre kandidatė duhet tė kenė tė kryer Fakultetin e Ndėrtimtarisė, pasi nė Gjermani, do tė vazhdojnė studimet postdiplomike kurse tre tė tjerėt duhet tė regjistrohen nė Fakultetin Baou-ndėrtimtari, prej vitit tė parė akademik. Pėr kėta studentė bursat do tė jenė tė plota gjegjėsisht tė gjitha harxhimet e studimeve do t’i mbulojė Fondacioni pėr bursa studentore “Renova”.
Nė pyetjen se ku do tė angazhohen kėta studnetė pas pėrfundimit tė studimeve jashtė shtetit, ai tha se kėta do tė kenė njė kontratė me kompaninė “RENOVA”, e cila ėshtė themeluese e kėtij fondacioni qė nė periudhėn dhjetėvjeēare tė angazhohen nė kėtė kompani, kuptohet me pagė mujore si gjithė tė tjerėt. Deri tani vetėm dy kandidatė janė paraqitur pėr studime postdiplomike. Nė pyetjen se a ka edhe donatorė tė tjerė qė kanė ndarė mjete pėr studentėt dhe nxėnėsit Beqir Mehmeti, tha se ne jemi tė hapur pėr tė gjithė mirėpo deri tani asnjė kompani nuk ka shprehur gadishmėri tė ndihmojė studentėt qė nuk kanė kushte pėr tė vazhduar shkollimin. Tė gjithė kandidatėt tė cilėt nuk kanė pėrfituar bursa nė vitin akademik 2005/2006, kanė tė drejtė qė tė konkurrojnė sėrish vitin e ardhshėm.

Nga: Ismet KROSI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio