Studentet.info
Lajme : Pas studentėve, tėrhiqet edhe dokumentacioni
Kyqur 08-12-2005 5:28:35 (1459 Lexime)


USHT-ja i thotė lamtumirė Monopolit

TETOVĖ, 08 DHJETOR- Monopoli u braktis nga USHT-ja, dhe kjo ėshtė definitive. Prej dje ashtu edhe siē ishte paralajmėruar me vendim tė drejtorisė sė kėshillit tė rektoratit komisioni pesanėtarėsh dhe ish-grvesitėt para mjeteve tė informimit i bartėn tė gjitha dokumentet dhe pajisjet tjera tė fakulteteve tė ekonomisė, juridikut dhe shkencave humane dhe arteve tė USHT-sė. Bartja ėshtė realizuar nė mėnyrė tė organizuar me mjete autotransportuese me ēka nė objektet nė fjalė mė nuk ka mbetur asnjė shenjė Universiteti pėrveē pllakatės nė nė hyrjen e objektit.
Para se tė fillojė bartja e dokumentacionit nga hapėsirat e Monopolit kryesuesi i komisionit pesanėtarėsh mr. Bashkim Selmani bashkė me gazetėrėt e shumtė vizituam lokalet dhe sportelet e administratės qė pėrkon me kėrkesėn e ish-kėshillit grevistė qė mos tė ketė mė pas ndonjė vėrejtje, se gjoja janė humbur dokumentacioni gjegjės i administratės.


“Komisioni prej pesanėtarėsh doli nė vendin e ngjarjes pėr tė marrė dokumentacionin, me ēka dokumentacioni ishte nė gjendje shumė tė mirė dhe gjithēka ishte nė rregull, me ēka i falėnderojmė personat tė cilėt janė pėrkujdesur pėr dokumentacionin” tha Sekretari i Pėrgjithshėm i USHT-sė mr. Bashkim Selmani.
Njėkohėsisht, sipas tij, kjo ditė duhet shfrytėzuar pėr tė bėrė apel qė nė tė ardhmen USHT-ja mos t’i ndodhin gjėra tė tilla dhe ky Universitet ka pėrvojė tė kėsaj natyre, pėr arsye se vetė historiku ka dėshmuar qė dokumentacionet janė bartur nga njė vend nė njė vend tjetėr dhe se i falėnderojnė tė gjithė ata persona qė u pėrkujdesėn pėr kėto momente.
Nė pyetjen se si ėshtė duke u zhvilluar procesi akdemik me ligjėratat e studentėve Selamani tha se “deri mė sot gjithēka ėshtė duke u zhvilluar nė formėn normale konformė kushtetutės, ligjit pėr arsim tė lartė, ligjit pėr themelimin e Universitetit Shtetėror tė Tetovės, me ēka e kemi respektuar nė pėrpikėmėri. Mėsimi ėshtė zhvilluar nė suaza normale dhe se prej sot do tė kemi dokumentacionin pėrkatės gjė qė me kėtė definitivisht i eliminuam shqetėsimet eventuale tė studentėve”.
Epilogu i grevės sė tė punėsuarve nė sigurimin dhe higjienė nė kėto fakultete rezultoi me braktisjen definitive tė Monopolit nga ana e rektoratit, ndėrsa pėr kėrkesat e grevistėve pritet qė tė vendoset sė shpejti, rrethė asaj se do tė marrin apo jo vendime pune.


Nga:Ismet KROSI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio