Studentet.info
Lajme : MERR FUND GREVA NĖ REKTORATIN E UP-sė
Kyqur 09-12-2005 7:16:01 (1567 Lexime)

Sejdi Hoxha largohet nga greva por edhe nga UPSUP-ja

PRISHTINĖ, 9 DHJETOR- I ėshtė dhėnė fund grevės dy ditėshe tė ish-krahut tė Sejdi Hoxhės tė Unionit tė Pavarur tė Studentėve, qė realizohej nė Rektoratin e Universitetit tė Prishtinės. Themi tė ish-krahut meqė edhe publikisht, Sejdi Hoxha ėshtė deklaruar se pas grevės do tė bėjė themelimin e njė organizate tė re studentore. “Ne perfundimisht do tė bėjmė njė organizatė tė re dhe jemi nė kėrkim tė njė emri tė ri pėr organizatėn tonė, dhe jam i sigurt qė prapė do tė jemi tė parėt”, ka thėnė Hoxha.


Edhe pse ai insistonte nė realizimin e kėrkesave tė tij, pėr ndryshimin e Rregullores sė zgjedhjeve tė Parlamentit Studentor dhe rikthimin e licencės nga ana e Ministrisė sė Shėrbimeve Publike, me nė fund hoqi dorė nga kėto kėrkesa. Kjo ka ardhur pasi mbrėmė ėshtė arritur njė marrėveshje me zyrtarėt e Universitetit tė Prishtinės, me ērast i ėshtė dhėnė garanci verbale grevistėve, se nė rast tė formimit tė njė organizate tė re do t’u ipet licenca dhe do t’u mundėsohet pjesėmarrja nė zgjedhjet pėr Parlamentin e Studentėve.
Sejdi Hoxha ishte kryetar i Unionit tė Pavarur tė Studentėve, dhe nė njė mbledhje tė Kuvendit tė kėsaj organizate, pėrkatėsisht me datė 3 maj, ai ėshtė shkarkuar nga posti i kryetarit me kėrkesėn e 50% + 1 delegati, ndėrkohė qė vendimi ishte marrė me 2/3, ku tė pranishėm patėn qenė 45 delegatė nga tė cilėt 43 votuan pėr shkarkimin e tij ndėrsa pati dy abstenime. Pėrkundėr kėsaj ai vazhdoi tė mbajė timonin e kėsaj organizate deri nė momentin kur Ministria e Shėrbimeve Publike vendosi qė t’i japė licencėn, dhe njėkohėsisht ta njohė si strukturė tė ligjshme atė tė udhėhequr nga Elbasan Hoti.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio