Studentet.info
Lajme : USHT-ja rrifillon me punė nė objektet e vjetra
Kyqur 11-12-2005 6:41:04 (1433 Lexime)

Qeveria duhet tė siguroj godina tė reja pėr studentėt

TETOVĖ, 11 DHJETOR- Pas tėrheqjes sė tre fakulteteve nga Monopoli, procesi i ligjėratave ėshtė duke vajtur normal. Sekretari i Pėrgjithshėm i USHT-sė mr. Bashkim Selmani deklaroi se sa i pėrketė tėrheqjes nga ana e objektit tė Monopolit, se ai personalisht ketė e ndjen thellė, ngase ēdo lėvizje e administratės refloktohet, pėrkatėsisht pasojat mė tė mėdhaja juridike ndjehen tek administrata.
“Duke punuar edhe ditėve tė shtunave dhe tė dielave i kemi pėrgatitur dhe pajisur tė gjitha parametrat qė pėrkojnė me administratėn, kėshtu qė hapėsirat e ish-rektoratit, hapėsirat nė rektorat dhe objekti i programit studimor tė arteve tė bukura i kemi shpėrndarė tėrė administratėn nėpėr vendet pėrkatėse me ēka besojmė se prej sot u kemi dalė nė ndihmė studentėve qė tė mos enden nėpėr kėto hapėsira, por nė ēdo hapėsirė pėrkatėse kemi caktuar nga dy administratorė” shprehet Selmani.


Sipas tij administratori i parė do tė komunikojė me studentėt dhe ai i dyti do tė mbajė evidencėn dhe librave amėz tė dosjeve tė studentėve. Nė kėtė mėnyrė shpresohet qė administrata ta ketė mė lehtė pėr arsye se janė caktuar administratorė tė rinj nėpėr kėto objekte dhe se shėrbimi do tė jetė mė cilėsor, mė efektiv e mė i shpejt.
Nė pyetjen se ēfarė ndodh me ish-grevistėt, mr. Bashkim Selmani thotė se Kėshilli i Rektoratit ka sjellur vendim tė prerė, dhe se “unė si pėrgjegjės i administratės sė USHT-sė kam qenė shumė i irrituar ngase administratorėt fillimisht duheshte pakėnqėsitė e tyre t’i shrehin tek unė si Sekretar i Pėrgjithshėm i USHT-sė, ata kishin tė nėnshkruara kontrata tė afatizuara, kontrata pėr shėrbime intelektuale qė dėshmonte se gjatė periudhės sė verės, periudhė qė ėshtė kohė e pushimeve ata nuk paguhen, por ne ishim pėr atė qė t’u dalim nė ndihmė kėtyre personave me ēka i kemi paguar edhe gjatė verės, sepse ata kanė qenė tė rregullt nė kryerjen e punės me ēka edhe jemi mjaft tė kėnaqur deri mė tani, mirėpo kjo qė ndodhi ishte tendencioze, e pa hijshme ashtu siē nuk i ngjanė njė institucioni”.
Nė pyetjen se si janė duke vajtur punėt nė procesin e mbajtjes sė ligjėratave, sekretari i pėrgjithshėm i USHT-sė Bashkim Selamani shprehet se pėr momentin mundet tė vlerėsohet se planet mėsiomore nga ana e pedagogėve universitarė janė duke u zhvilluar nė kuadėr tė normales kundrej kushteve qė ata i disponojnė, sepse nė ish-fakultetin e shkencave matematiko-natyrore kanė dy amfiteatro tė mėdha gjė qė dėshmon se aty i pranon mbi 600 studentė, ndėrsa amfiteatrin e dytė i ėshtė ndarė Fakultetit Ekonomik. Nė katin e paėr tė ndėrtesės ėshtė i vendosur fakulteti juridik, ndėrsa nė katin e dytė ėshtė fakulteti ekonomik me tė gjitha hapėsirat.
“Duhet theksuar se nė kėtė objekt para gjashtė vitesh kanė funksionuar 11 fakultete gjė qė dėshmon se edhe tash mund tė funksionojnė tre fakultete, kushtu qė hapėsirat e kėtij objekti do tė jenė nė shėrbimi tė tre fakulteteve atė tė shkencave matematiko-natyrore me ēka biologjia dhe farmacia ushtrimet do t’i kryejnė nė kudėr tė Qendrės sė Mjekėsisė sė Tetovės. Prandaj, jemi shumė tė kėnaqur pėr mbarėvajtjen e procesit mėsimor, pėr arsye se edhe pse u bė njė lėvizje e lokacionit tek studentėt dhe ligjėratat aspak nuk ėshtė ndjerė” shprehet sekretari i pėrgjithėshėm.
Nė pyetjen se sa jenė tė kėnaqur me kėtė gjendje reale tė objekteve ekzistuese Bashkim Selamni thotė se ka bindjen se nuk janė aspak tė kėnaqur pėr arsye se USHT-ja ka nevojė pėr godina, me ēka apelon deri tė qeveria sepse ajo ėshtė e para qė duhet tė nisė me ndėrtimin e godinave dhe mė vonė kur tė shohė faktori ndėrkombėtar se qeveria e ka me seriozitet qė ta ndihmojė kėtė universitet. Selamni plotėson se ky nuk ėshtė mesazhi i tij personal, por ėshtė mesazh i ndėrkombėtarėve “qė na thonė troē se pa u ndihmuar qeveria juaj, ne nuk mund tė fillojmė qė t’u nidhmojmė”.

Nga:Ismet KROSI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio