Studentet.info
Dashuria : Dua tė dashuroj pa zgjedhur
Kyqur 28-11-2004 9:23:38 (3418 Lexime)


Dua tė dashuroj pa zgjedhur

Njėrin pėr afeksion, tjetrin pėr seks. Njėri sepse tė bėn tė ndihesh e dashuruar, tjetri sepse tė bėn tė ndihesh e dėshiruar. Dy, sepse nuk di tė heqėsh dorė nga njėri. Ėshtė matematika e ēuditshme e kujt do vetėm njė…

Ata, burrat, e shprehin, ne e bėjmė. Ata, pas disa kohėsh, heqin dorė, ndėrsa ne jemi tė afta tė mbajmė kėmbėn nė dy kėpucė njėkohėsisht dhe pėr tė gjithė jetėn. Bėhet fjalė pėr jobesnikėri, por tė njė tipi krejt tė veēantė: jo njė flirt i rastėsishėm, aventurė e konsumuar brenda njė nate, por dashuri qė shtrihen paralelisht pėr njė kohė tė gjatė. Bėhet fjalė pėr njė grua qė nuk mund tė zgjedhė mes burrit dhe dashnorit, mes dy tė fejuarėve, madje dhe mes dy dashnorėve.

Raste tė rralla dhe tė veēanta? Jo tamam. Nga njė studim i bėrė nga Instituti i Psikologjisė Transdisiplinore nė Romė rezulton se jeta e dyfishtė sentimentale ėshtė njė situatė tepėr e rrėmujshme. Nga 100 “tradhtarė nė kohė tė gjatė”, rreth 56 pėr qind janė gra. Shumica.

Tė parat nė listė janė gratė menaxhere, por edhe shtėpiaket e mbajnė denjėsisht vendin e dytė: historia paralele “shijohet” nga 4 nė 10 prej tyre. “Gratė e pjekura e pėrjetojnė tradhtinė nė mėnyra tė ndryshme: partneri i qėndrueshėm nuk i ndalon tė kenė njė lidhje fikse dhe mbase edhe me njė person shumė mė tė ri. Te njėri ato gjejnė sigurinė, familjen, te tjetri trasgresionin dhe kėnaqėsinė.”

Dy janė mė mirė se njė

Lehtėsia pėr tė mbajtur shumė lidhje nė tė njėjtėn kohė ėshtė edhe fryt i njė ndryshimi tė madh social. “Deri para pak kohėsh ishte krijuar bindja se meshkujt kishin njė eros mė tė zhvilluar se femrat dhe se kishin “leje” tė shfrynin instinktet e tyre edhe jashtė martesės,”- thotė njė psikolog. Por kjo, natyrisht edhe mentaliteti i krijuar, nuk i ka ndaluar gratė tė tė gjitha epokave tė tradhtojnė. Sipas shumė mendimeve, arrihet nė konkluzionin se i gjithė ky ndryshim ka ardhur pėr shkak tė dy arsyeve: mundėsia pėr tė punuar jashtė shtėpisė pėr tė fituar njė farė autonomie dhe ndėrhyrja e pilulave kontraceptive, duke mėnjanuar mundėsinė e njė barre tė padėshirueshme.

“Tradhėtoj, por me njė motiv”

Por ēfarė e shtyn njė grua tė komplikojė jetėn e saj me mė shumė se njė burrė? “Arsyeja e parė ėshtė tė rėnit nė dashuri”, thotė psikologu italian Pasini. Ndėrsa sipas tij e dyta ėshtė mėrzitja; mungesa e stimujve dhe e entuziazmit tė njė ēifti. “Kjo bėn qė tė kėrkohet diēka qė tė mbush egzistencėn dhe kjo mund tė jetė njė lidhje dashurie dhe seksuale”. Por gjithsesi egziston dhe njė pėrqindje grash qė janė vetėm nė kėrkim tė kėnaqėsisė seksuale dhe pėr tė ndėshkuar nė njė farė mėnyre partnerėt tradhėtarė; nė qoftė se e bėn ai…

Njė lidhje, por vetėm pėr pak

Janė tė pakta gratė qė fillojnė njė lidhje paralele me atė zyrtare me mendimin qė do tė zgjasė shumė apo me njė qėllim nė vetvete. “Pothuajse gjithmonė fillohet rastėsisht” thotė njė psikologe italiane.

Nga Blerina Shira

Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio