Studentet.info
Lajme : Studentėt shpresojn te lideri i BDI-sė
Kyqur 03-01-2005 15:13:32 (1560 Lexime)S’DUAM ZGJEDHJE PARCIALE

TETOVĖ (03.JANARĖ)Greva e studentėve tė fakultetit tė mjeksisė dhe stomatologjisė e filluar mė 16 nėntor 2004 vazhdon ende me qė studentėt nuk pranojnė asnjė zgjidhje deklerative nga e cila mund tė pėsojnė vetė ata. Gjatė protestave 4 ditėshe, gjithė kohės me kėmbėngulsi kėrkonin dorheqjen e rektorit, senatit dhe ministrit tė arsimit duke i hudhur shpresat tek kryetari i BDI-sė Ali Ahmeti i cili ėshtė zotuar se do tė angazhohet me tė gjitha mundėsitė dhe se problemin nė fjalė do ta zgjedh.

Antari i kshillit grevist Lavdrim Mehmeti shprehet se zgjidhjet deklerative ndryshojnė nga pėrgjigjet e shkruara. Pėrgjigjet nga zyrtarėt e shqipėrisė dhe kosovės lėnė statusin e 314 studentėve tė pa zgjidhur.
Kėshilli grevist ka konstatuar se kjo zgjidhje nuk mund tė jetė e pranueshme pėr studentėt, andaj ata do tė vazhdojnė me realizimin e grevės deri sa tė ofrohet njė zgjidhje pėr tė gjithė studentėt e fakultetit tė mjeksisė dhe stomatologjisė.
Sipas antarit tė kshillit grevist, studentėt do tė realizojnė njė takim me Ali Ahmetin gjatė kėtyre ditėve dhe “nėse nuk arihet ndonjė marveshje dhe pajtim qėndrimesh, studentėt do tė vazhdojnė me hapa tjera mė radikale pėr tė shprehur pakėnaqėsinė e tyre dhe pėr tė kėrkuar zgjidhje urgjentė tė fatit tė tyre”, tha antari i kėshillit grevistė.

Nga: Xhevahir NEZIRI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio