Studentet.info
Lajme : Duhani nė ambientet e fakulteteve
Kyqur 15-12-2005 8:53:51 (1673 Lexime)

Cigarja nė WC mė e lehzetshme pėr studentet

SHKUP, 15 DHJETOR- “Dėm i xhepit dhe shėndetit” ėshtė kjo njė thėnie popullore pėr konsumatorėt e duhanit. Pjesa dėrmuese e kėtyre kosumatorėve kryesisht janė tė moshės sė re. Tregues i mirė pėr kėtė janė edhe konsumatorėt e duhanit qė i gjejmė nėpėr fakultetet e Shkupit, kuptohet pa dallim gjini tė gjithė janė ”robė tė tij”. Konsumimi i tij ėshtė ēėshtje personale e secilit, por ajo e cila bie nė sy tė ēdo vizitori tė fakulteteve ėshtė se kudo “fiket” e konsumohet duhani, siē vėrehet nė ėc dhe para zyrave tė profesorėve, ndėrsa dyshemetė i ngjajnė njė depoje mbeturinash ku “shpuzorja e cigares” zė vendin kryesor


Shef i katedrės sė gjuhės dhe letėrsis shqipe, prof.D-r. Zeqirja Neziri, pėr kėtė dukuri thotė, “ende vazhdon mentaliteti tradicional, kėshtu qė studentėt tanė nuk konsumojnė duhan para profesorėve, tė cilėn gjė e kemi vėrejtur duke kaluar nėpėr korridor studentėt , ose e fshehin cigaren, ose e fikin, ēka do me thėnė se me kėtė jipet edhe njė pasqyrė e edukatės tė cilėn e kanė trashėguar nga familja, ose nga profesorėt, ku e rrespektojn mė tė vjetrin”.Prof. Neziri mė tej shton se vitin e kaluar kemi patur njė marrėveshje pėr mospirjen e duhanit nėpėr vende jo tė pėrshtatura, se veē se qė ėshtė njė institucion edukativ, paraqet njė pasqyrė tė palakmueshme pėr intelektulėt, me ēka u mor pėr mospirjen e duhanit nėpėr salla, korridore, por njė gjė e tillė nuk ėshtė zbatuar. “Studentėt e pijnė duhanin shumė, ndoshta pak edhe nga stresi i provimeve dhe aty ku jemi e ndezim cigaren. Ne duhanin e pimė nė kohė tė pauzės, nė pritje tė hyrjes sė provimit dhe po aty ku jemi e pijmė dhe e fikim” thotė Sadete Veliu, studente nė Fakultetin Filologjik.Nganjėherė na vjen edhe turp nga profesorėt qė tė pijmė nė shkallė, apo korridor dhe detyrohemi qė tė shkojmė tė pijmė duhan nė ėc. “ S’kemi ē’tė bėjmė, pa tė nuk mund tė qėndrojmė aspak, disi jemi bėrė tė varur nga ajo dhe veēse nė bife qė mund tė pijmė tė lirė, nė tvend tjetėr jo, e pėr kėtė vazhdimisht ne nė bife nuk mund tė qėndrojmė” thotė studentja Sadete Veliu.Ndėrkaq Ali Memeti studentėt nė fakultetin juridik, shprehet se shkuja e cigareve nėpėr koridore tė fakultetit ėshtė njė dukuri mjaftė e zimtė. “Nėpėr fakultetet tona ka tė vendosura shpuzore speciale pėr shukjen e cigaresė, andaj ėshtė shumė e pa moralshme qė njė gjė e tillė tė bėhet nėpėr koridorė apo ėc” thtė ai. Aliut, nuk i pėlqen edhe shukja e cigareve para zyrave tė profesorėve, gjatė pritjesė pėr tė hyrė nė provim “Pėrderisa ne po presim tė hymė nė provim disa kolegė tonit por mė shumė kolege pinė duhan dhe tė njejtin e shukin me kėmbė e jo nė vendetb e caktuara” thotė ai.
Shqipe Murtezi studente nė fakultetin pedakogjik thotė se pirja e duhanit nėpėr ėc pėr tė ėshtė kėnaqėsi. “E pimė duhani dhe jam bėrė rob i tij.Mė tepėr mė pėlqentė pijė duhan nė ėc, ngase atje mė duket mė i lehzetshėm” thotė Shqipja.Ajo shton, se gjithnjė dhe ēdo herė kurė njeriu bėnė punė nė tė vshehur i duket mė interesantė.Deshėm apo sdeshėm ne, tė gjithė jemi dėshmitarė se konsumatorėt e duhanit nėpėr fakulteti ju kryjojnė mė shumė punė pastrueseve.Ato gjatė tėrė ditė merren me pastrimin e mbeturinave tė duhanit.

Nga:Lindita Sejdiu
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio