Studentet.info
Lajme : Universiteti i Tiranės
Kyqur 21-12-2005 5:52:51 (1780 Lexime)

Shkencat Sociale, 68% e studentėve japin ryshfet

Tiranė, 21 DHJETOR- Studentėt e Shkencave Sociale dhe tė Drejtėsisė nė Tiranė kanė pohuar se ofrojnė ryshfete pėr marrjen e provimeve dhe shumė tė tjerė pranojnė se kanė pasur mundėsi pėr blerjen e testit tė konkursit. “68% e studentėve qė ndjekin studimet nė Fakultetin e Shkencave Sociale dhe 61% e studentėve tė Drejtėsisė pranojnė se japin ryshfet pėr provimet”. Ky ėshtė njė nga pėrfundimet e sondazhit tė qeverisė studentore, prezantuar dje nė Fakultetin e Shkencave Sociale, nė bashkėpunim me qeverinė studentore tė fakultetit. Sipas sondazhit, 5,7% e studentėve te Shkencat dhe 4,3% e studentėve tė Juridikut pranojnė se kanė pasur mundėsi tė marrin testin. “87% e studentėve tė intervistuar nuk besojnė se autoritetet qė merren me korrupsion nė arsimin e lartė janė tė pėrgjegjshėm apo vėrtet tė angazhuar”, - thuhet nė studim, duke pranuar se ankimi pėr kėtė problem anashkalohet si pasojė e mungesės sė besimit


Tejet indiferentė ose tė painformuar paraqiten studentėt lidhur me buxhetin qė ka fakulteti nė dispozicion. Pas anketimit, asnjė prej tyre nuk ka dhėnė pėrgjigje pėr kėtė. Plot 70% e studentėve tė Shkencave Sociale pranojnė se kanė blerė libra me autorė profesorin e tyre, si kusht pėr marrjen ose futjen nė provim dhe janė vetėm 4,3% nga Fakulteti i Drejtėsisė qė e pranojnė kėtė. Gjatė studimit janė pyetur 999 studentė nė tė gjitha universitetet publike shqiptare, duke pėrdorur metodėn e anketimit dhe pėrqindja e tyre tė pyetur nė rang kombėtar nė raport me popullatėn e studentėve ėshtė 2,52%. Pėrveē shpalljes sė rezultateve ėshtė drejtuar edhe njė peticion pėr pėrmirėsimin e rregullores sė fakulteteve dhe statutet e universiteteve, lidhur me mėnyrėn e vlerėsimit tė studentėve, marrėdhėniet pedagog-student-administratė, mėnyrėn e ndarjes sė bursave dhe vlerėsimin e punės mėsimdhėnėse pėr pedagogėt nga studentėt. Peticioni, qė sipas kreut tė qeverisė studentore tė Shkencave Sociale ka edhe mbėshtetjen e pedagogėve, i ėshtė drejtuar kėshillave tė fakulteteve, senateve tė universitetit, konferencės sė rektorėve, Ministrisė sė Arsimit dhe Kėshillit tė Ministrave.

Nga:Erjon Ajazi
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio