Studentet.info
Lajme : UP SHPALL KONKURS PĖR STUDIME PASUNIVERSITARE
Kyqur 23-12-2005 9:03:53 (10546 Lexime)

Kėtė vit akademik 1051 studentė tė rregullt pėr Master

PRISHTINĖ, 23 DHJETOR- Universiteti i Prishtinės ka shpallur konkursin pėr studimet postdiplomike-Master, pėr vitin akademik 2005-06, dhe sot u organizua provimi pranues, me ērast ka paraparė qė tė pranojė 1051 studentė tė rregullt nė kėtė vit.
Lidhur me kushtet e pėrbashkėta tė kandidatėve konkurues, provimin pranues, afatet e konkursit dhe detaje tė tjera, ju studentė mund tė mėsoni nė vijim tė kėtij shkrimi, tė cilin ekskluzivisht pėr ju e sjellė tablloidi virtual Studentet.Info.


KUSHTET E PĖRBASHKĖTA TĖ KONKURSIT
Nė studimet postdiplomike-master nė Universitetit tė Prishtinės, mund tė pranohen kandidatėt tė cilėt gjatė studimeve themelore kanė pasur notė mesatare sė paku 7.50.
Kandidatėt tė cilėt gjatė studimeve themelore kanė pasur notė mesatare mė tė vogėl se 7.50, mund tė pranohen nėse e japin me sukses provimin pranues.
Nė studimet postdiplomike-master mund tė pranohen edhe kandidatėt tė cilėt studimet themelore i kanė kryer jashtė vendit nė njė fakultet i cili ose njihet nga EUA (Shoqata e Universiteteve Evropiane) ose ėshtė i pranuar nga njė agjenci kombėtare.
Njohja e certifikatave – diplomave tė jashtme bėhet nė Ministrinė pėr Arsim, Shkencė dhe Teknologji.
Kandidatėt tė cilėt nuk janė pranuar nė vitin e parė tė studimeve postdiplomike-master mund tė ankohen kundėr vendimit brenda tri ditėve tė punės pas shpalljes sė rezultateve tė zgjedhjes.
Vendimi pėrfundimtar rreth ankesės merret nga komisioni 5 anėtaresh, kryesuar nga prorektori pėr mėsim dhe kėrkime dhe me anėtarė tė tjerė tė emėruar nga rektori.

PROVIMI PRANUES
Provimi pranues organizohet nė fakultete dhe mbahet nga lėndėt tė cilat i pėrcaktojnė vetė fakultetet.
Rangimi i kandidatėve behėt nė bazė tė rezultateve tė provimit pranues.
Numri maksimal i poenėve tė arritur nė provimin pranues ėshtė 100.

AFATET KONKURSIT
Pėr regjistrimin e studentėve nė vitin e parė tė studimeve datat e sendėrtimit tė konkursit janė si vijon:
Paraqitja e dokumenteve zgjatė prej 13 deri mė 22. 12. 2005
Provimi pranues do tė mbahet mė 23. 12. 2005 nė orėn 09.00
Shpallja e rezultateve tė provimit pranues do tė bėhet mė 24. 12. 2005 nė orėn 14
Regjistrimin e kandidatėve tė pranuar do ta bėjė Administrata Qendrore e Universitetit tė Prishtinės.
Regjistrimi do tė bėhet nė fakultetet pėrkatėse dhe sipas kėtij orari:
Fakulteti Filozofik dhe Fakulteti i Filologjisė mė 26. 12. 2005 prej orės 10-14,
Fakulteti Juridik dhe Fakulteti Ekonomik mė 27. 12. 2005 prej orės 10-14
Fakulteti i Ndėrtimtarisė dhe Arkitekturės, Fakulteti i Inxhinierisė Elektrike dhe Kompjuterike dhe Fakulteti i Inxhinierisė Mekanike mė 28. 12. 2005 prej orės 10-14
Fakulteti i Arteve,Fakulteti i Xehetarisė dhe Metalurgjisė nė Mitrovicė, dhe Fakulteti i Kulturės Fizike dhe Sportit mė 29. 12. 2005 prej orės 10-14
Kandidatet e pranuar pėr regjistrim paraqesin:
Fletėaplikacionin e plotėsuar i cili merret me rastin e regjistrimit
Tri fotografi pėr indeks ( formati 6x4 cm)
Fletėpagesėn pėr njė semestėr e cila bėhet nė njėrėn prej bankave afariste.
Me rastin e paraqitjes pėr pranim kandidatėt duhet tė sjellin dokumentet origjinale tė nevojshme pėr paraqitje nė konkurs:
- certifikatėn e datėlindjes (nuk ėshtė me rėndėsi data e lėshimit tė saj)
- diplomėn-certifikatėn e kryerjes sė fakultetit
- vendimin mbi njohjen e shkollimit tė kryer jashtė vendit.
Kandidatėt me rastin e paraqitjes paguajnė 10 euro
Shtetasi i huaj, pos dokumenteve tė lartcekura, paraqet edhe dėshminė pėr njohjen e gjuhės.
Pėr informata tė tjera tė nevojshme, kandidatėt mund t`i drejtohen fakultetit gjegjės ose ta hapin faqen e internetit ėėė.uni-pr.edu.

FAKULTETI FILOZOFIK-PRISHTINĖ
Nė vitin e parė tė studimeve do tė regjistrojė 80 studentė tė rregullt dhe atė:
1. Nė Departamentin e Pedagogjisė 25
2. Nė Departamentin e Historisė 20
3. Nė Departamentin e Etnologjisė 10
4. Nė Departamentin e Psikologjisė 25

FAKULTETI I FILOLOGJISĖ-PRISHTINĖ
Nė vitin e parė tė studimeve do tė regjistrojė 130 studentė tė rregullt dhe atė:
1. Nė Degėn e Gjuhės Shqipe 20
2. Nė Degėn e Letėrsisė Shqipe 30
3. Nė Degėn e Gjuhės dhe Letėrsisė Angleze 20
4. Nė Degėn e Gjuhės dhe Letėrsisė Gjermane 20
5. Nė Degėn e Gjuhės dhe Letėrsisė Frėnge 10
6. Nė Degėn e Orientalistikės 10
7. Nė Degėn Gjuhė dhe Letėrsi Turke 10
8. Nė Degėn letėrsi e Pėrgjithshme dhe Krahasimtare 10

FAKULTETI JURIDIK-PRISHTINĖ
Nė vitin e parė tė studimeve do tė regjistrojė 200 studentė tė rregullt dhe atė:
Nė Drejtimin Kushtetues dhe administrativ 40
1. Nė Drejtimin Civil 40
2. Nė Drejtimin Penal 40
3. Nė Drejtimin Ndėrkombėtar 40
4. Nė Drejtimin Financiar 40

FAKULTETI EKONOMIK – PRISHTINĖ
Nė vitin e parė tė studimeve do tė regjistrojė 240 studentė tė rregullt dhe atė:
1. Nė Departamentin Financa, Banka dhe Kontabilitet 80
2. Nė Departamentin Menaxhment dhe Informatikė 80
3. Nė Departamentin e Marketingut 40
4. Ne Departamentin Ekonomiks 40

FAKULTETI I NDERTIMTARISĖ DHE ARKITEKTURĖS – PRISHTINĖ
Nė vitin e parė tė studimeve do tė regjistrojė 70 studentė tė rregullt dhe atė:
1. Nė Seksionin e Ndėrtimtarisė 50
2. Nė Drejtimin Konstruktiv 30
3. Nė Drejtimin Hidroteknik 20
4. Nė Seksionin e Arkitekturės 20
5. Nė Drejtimin e Projektimeve 20

FAKULTETI I INXHINIERISĖ ELEKTRIKE DHE KOMPJUTERIKE – PRISHTINĖ
Nė vitin e parė tė studimeve do tė regjistrojė 100 studentė tė rregullt nė departamentet:
1. Nė Departamentin e Kompjuterikės
2. Nė Departamentin e Telekomunikacionit
3. Nė Departamentin e Automatikės
4. Ne Departamentin Elektronikės
5. Nė Departamentin e Sistemeve Elektroenergjetike
6. Nė Departamentin e Elektroenergjetikės Industriale

FAKULTETI I INXHINIERISĖ MEKANIKE - PRISHTINĖ
Nė vitin e parė tė studimeve do tė regjistrojė 60 studentė tė rregullt dhe atė:
1. Nė Departamentin e Prodhimtarisė dhe Automatizimit 15
2. Nė Departamentin e Termoenergjetikės dhe Termoteknikės 15
3. Nė Departamentin e Konstruktimit dhe Disajnimit 15
4. Ne Departamentin e Komunikacionit 15

FAKULTETI I ARTEVE – PRISHTINĖ
Nė vitin e parė tė studimeve do tė regjistrojė 67 studentė tė rregullt dhe atė:
Dega e Arteve Figurative: 51
Drejtimi i Pikturės 25
Drejtimi i Skulpturės 9
Drejtimi i Grafikes 8
Drejtimi i Dizajnit grafik 9
Dega e Arteve Dramatike: 16
Drejtimi i Aktrimit 10
Drejtimi Dramaturgji 6

FAKULTETI I XEHETARISĖ DHE METALURGJISĖ – MITROVICĖ
Nė vitin e parė tė studimeve do tė regjistrojė 64 studentė tė rregullt dhe atė:
1. Nė Departamentin e Xehetarisė 16
2. Nė Departamentin e Gjeologjisė 16
3. Nė Departamentin e teknologjisė 6
4. Ne Departamentin e Materialeve dhe Metalurgjisė 16

FAKLTETI I KULTURĖS FIZIKE DHE SPORTIT – PRISHTINĖ
Nė vitin e parė tė studimeve do tė regjistrojė 40 studentė tė rregullt

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio