Studentet.info
Lajme : ME DISA CEREMONI, U SHĖNUA NJĖ VJETORI I RĖNIES SĖ LIRIDON DĖRMAKUT
Kyqur 25-12-2005 6:34:10 (2219 Lexime)

Njė vit pas vrasjes, Liridon Dėrmakut, i ipet pietet “Dėshmor i Kombit”

PRISHTINĖ, 24 DHJETOR- Dėshmor i Kombit – ėshtė pieteti qė i ėshtė dhėnė tė shtunėn Liridon Dėrmakut, student i Fakultetit tė Farmacisė tė UT-sė, i cili ėshtė vrarė njė vit mė parė nė Tetovė, nga njė ekspeditė e forcave speciale maqedonase. Kjo ėshtė bėrė e ditur nė njė tubim pėrkujtimor qė ėshtė mbajtur nė Shipashticė tė DardanėS, vendin e lindjes sė Liridonit, nė tė cilin tubim morėn pjesė qytetarė nga e gjithė hapėsira shqiptare, Tetova, Tirana, Presheva, etj. Pėr tė pėrkujtuar veprėn e Liridonit, nė mėnyrė tė organizuar njė numėr i madh i studentėve tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės kishin ardhur nė manifestim, dhe po kėshtu tė organizuar edhe studentė tė Universitetit tė Prishtinės ishin pjesėmarrės tė tubimit pėrkujtimor.


FBKSH: Liridoni ėshtė shpallur Dėshmor Kombi
Ishin momente emocionale, tė cilat u vėrejtėn tek mijėra pjesėmarrės, nė momentin kur u lexua letra e cila kishte ardhur nga Tirana dhe mbante firmėn e Gafurr Adilit, i cili udhėheqė Fronin pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH), nė tė cilėn ndėr tė tjera thuhej se “Liridoni ėshtė shpallur Dėshmor Kombi”, pėr tė vazhduar mė pas se amaneti i Tij dhe i dėshmorėve tė tjerė, pėr bashkim kombėtar, do tė ēohet deri nė fund. Emocionet mė tė mėdha u vėrejtėn tek tė afėrmit e Liridonit, pėrkatėsisht prindėrit, pėr tė cilėt “kjo qė erdhi nga Tirana ėshtė shpagimi i gjithė asaj qė dha Liridoni”.
Pa emocione nuk u pėrcollėn as vargjet e thurura qė sollėn nga Tetova kolegė e mėsimdhėnės tė Liridonit, tė cilėt nė mėnyrė tė organizuar kishin ardhur pėr tė marrė pjesė nė pėrvjetorin e rėnies sė kolegut, pėrkatėsisht studentit tė tyre.
Nevzat Elezi, duke folur nė emėr tė Profesorėve tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, pasi ngushėlloi edhe njė herė tė afėrmit, pėrkujtoi shėmbėlltyren e Liridonit si njė student i rrallė. “Liridoni ishte student i urtė, ishte shembullorė dhe nga i cili mund tė mėsojnė breza tė tėra studentėsh”, tha Elezi.
Nė emėr tė studentėve tė Universitetit tė Prishtinės, Bashkim Gllareva tha se ai sė bashku me studentėt e tjerė kishte ardhur pėr tė ndarė dhėmbjen me tė afėrmit e Liridonit, dhe pėr tė pėrkujtuar veprėn madhore tė Tij. “Ai nė Tetovė kishte shkuar pėr tė realizuar dy misione: nė njėrėn anė pėr tė studiuar lėmin e farmacisė, nė mėnyrė qė t’i ndihmojė vendit nė kėtė profesion, dhe nė anėn tjetėr pėr tė quar nė fund njė mision tė cilin e nisėn tė parėt tanė, pėr tė shkrirė kufijtė artificial qė tashmė sa vjetė e kanė ndarė Iliridėn”, tha Gllareva.
Ndėrkohė nė orėn 20:00 studentėt e Universitetit tė Prishtinės, ndezėn ēirinj nė Qendrėn e Studentėve, pėr tė bėrė homazhe pikėrisht nė kohėn e rėnies sė Liridonit.
Sejdi Hoxha, kryetar i Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė Kosovės, tha se e kishte ndierė si obligim moral qė tė dalė pėr tė bėrė homazhe. “Obligimi shtohet edhe mė shumė kur udhėheqė njė organizatė studentore. Secili student ėshtė dashur qė tė solidarizohet me familjen e Liridonit, e pikėrisht nė ditėt kur bėhet njė vit qė ai ka rėnė”, tha Hoxha. Mos pjesėmarrjen nė homazhe tė prijėsve tė organizatave tė tjera studentore, tė cilat nuk janė edhe nė numėr tė pakėt, Hoxha e konsideroi si “jogatishmėri tė treguar nga ta, jo vetėm pėr tu solidarizuar por edhe pėr tua lehtėsuar dhimbjen qė nė kėto momente familjarėt kan pėr Liridonin”.


Babai i Liridonit: Kėtu e pashė se djali im nuk qenka vetėm imi, por i tė gjithė popullit shqiptarė
Nė njė deklarim ekskluziv pėr redaksinė, babai i Liridonit, Sejdiu, shprehu falėndėrim pėr tė gjithė popullin, e nė veēnti pėr studentėt, tė cilėt siē tha ai, iu gjetėn familjes nė momente aq pikėlluese.
Sejdiu tha se pieteti i Liridonit ėshtė rritur brenda vitit, pietet tė cilin ia dha kombi shqiptarė. “Ai qenka mė i madh se sa unė kam menduar sepse tė gjithė shokėt nga hapėsirat shqiptare po e vlerėsojnė kontributin dhe veprėn e djalit tim, kontribut tė cilin nuk po e njohin institucionet e vendit. Kėtu e pashė se djali im nuk qenka vetėm imi, por i tė gjithė popullit shqiptarė”, tha xha Sejdiu.
Ligjėrimet e shumėta nė pėrvjetor, nė tė cilat vėhej nė spikamė pėrsonaliteti, shėmbėlltyra dhe trimėria e Liridonit ua kishin lehtėsuar dhimbjen tej mase prindėrve, por indiferenca e institucioneve qeverisėse, si nė Kosovė por edhe nė Maqedoni, ndaj zbardhjes sė rrethanave tė Liridonit ėshtė e pajustifikueshme pėr ta. “Indiferencėn e institucioneve tė Kosovės ndaj ēėshtjes sė Liridonit e vlerėsoj tepėr negativisht, me ēka tregohet se ata ende i frikėsohen thėnies sė tė vėrtetės dhe kėrkimit tė pėrgjegjėsisė pėr sqarimin e rrethanave tė vrasjes sė birit tim”, thotė babai i Liridonit. Der mė sot, thotė ai, asnjė parti apo institucion nuk e folėn asnjė fjalė pėr tė birin, as nė Kosovė por as nė Maqedoni.

Vrasja e Liridonit vazhdon tė mbetet mister edhe sot
Ndryshe, Lioridon Dėrmaku ėshtė vrarė mė 24 dhjetor 2004, nė njė aksion tė njėsisė speciale tė policisė “Tigrat” nė Tetovė, aksion ky qė vazhdon tė mbetet njė mister me shumė pikėpyetje. Aksioni nė fjalė qė ndodhi nė rrugėn “Ilindenska”, kishte zgjatur diku mbi pesė orė, ndėrsa pos vrasjes sė tij, pėr tre muaj radhazi ishin mbajtur nė burg Florent Sahiti e Valon Azemi, po ashtu studentė tė Universitetit tė Tetovės.
Vrasja e Liridonit dhe arrestimet e dy studentėve tė tjerė kishin ngjallur reagime tė mėdha tek tė gjithė opinioni shqptarė. Atėbotė studentėt pėr disa ditė patėn bojkotuar mėsimin, marshuan nė rrugėt e Tetovės, me ērast bllokuan magjistralen Tetovė-Shkup, dhe kjo pėr tė ndriquar misterin e rrathanave tė vrasjes sė tij. Sqarim pėr rastin u kėrkua edhe para Parlamentit Evropian dhe Kėshillit tė Evropės nė Bruksel dhe kjo nė organizimin e Kėshilli Kombėtar tė Mėrgatės Shqiptare pėr Gjermani dhe Beneluks.
Edhe sot rrethanat e vrasjes nuk u sqaruan, madje institucionet e Kosovės ende nuk kanė kėrkuar nga ato tė Maqedonisė hollėsi rreth vrasjes sė Liridonit, dhe njė gjė tė tillė nuk e kanė bėrė as institucionet apo partitė politike qė udhėheqen nga shqiptarė nė shtetin e Maqedonisė.

Nga: Besnik KRASNIQI

Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio