Studentet.info
Lajme : Studenėt pajtohen me propozimin e Ali Ahmetit
Kyqur 05-01-2005 8:26:44 (1645 Lexime)


Aktivizohen grupet punuese pėr transferin e studentėve


TETOVĖ (06.Janarė)- “Nese eventualisht grupet punuese nga Shqipėria dhe Kosova nuk do tė pranojnė shifrat qė na janė premtuar verbalisht nga z.Nano dhe z.Haradinaj atėherė unė do tė kėrkoj nga tė dy kryeministrat qė ti ēėndrojne pas marrėveshjes qė kohė mė parė bėmė” ka deklaruar Ali Ahmeti, nė takimin me studentėt e kėshillit grevistė

Kėshilli grevistė i studentėve tė Universitetit tė Tetovės, dje ka realizuar njė tjetėr takim me liderin e BDI-sė Ali Ahmeti. Takimi ėshtė realizuar me qėllim qė studentėt tė sigurohen me shkrim pėr transferin e tyre tė mundshėm. Ali Ahmeti, u ka thėnė studentėve qė sė bashku ata dhe ai, duhet tė fillojnė me zgjedhjen e problemit.

Ahmeti u ka propozuar studentėve qė tė tė tre grupet punuese nga tė tri ministritė e Arsimit tė fillojnė me punė teknike. Nė ēėshtjet teknike do tė pėrcaktohet edhe numri pėrfundimtarė se cilat Universitete sa studentė do tė pranojnė.
“Nese eventualisht grupet punuese nga Shqipėria dhe Kosova nuk do tė pranojnė shifrat qė na janė premtuar verbalisht nga z.Nano dhe z.Haradinaj atėherė unė do tė kėrkoj nga tė dy kryeministrat qė ti ēėndrojne pas marrėveshjes qė kohė mė parė bėmė” ka deklaruar Ali Ahmeti, nė takimin me studentėt e kėshillit grevistė.
Besnik Krasniqi, sqaroi se studenėt kanė kėrkuar pėrfundimishtė nga institucionet e Kosovės dhe Shqipėrisė ti tregojnė mundėsitė e fundit se sa studentė mund tė marrin dhe mė pas t'i shqyrtojmė mundėsitėpėr njė kompromis tė mundshėm.
Propozimin e liderit tė BDI-sė, studenėt e kanė pranuar por me kushtė qė grupet punuese tė sqarojnė nė detaje punėn e tyre.
“Ne duhet tė dimė nga ata se ku bazohen nė punėn qė do tė bėjnė, ē'farė shifrash pėr pranimin e studentėve posedojnė ato grupe dhe tė dimė mė tepėr nga ata se ē'farė pune do tė bėjnė dhe se ē'farė kritetresh ata do tė zbatojnė pėr futjen e studentėve nė listat qė universitetet e caktuara do tė pranojnė. E tėrė kjo bėhet me qėllim qė tė eliminohe tė gjitha dilemat pėr ndonjė parregullsi nė klasifikimin e studentėve pėr t'u transferuar nė tre Universitetet qė deri mė tani janė nė lojė”, u shpreh Krasniqi.
Edhe pse grupet punuese do tė zhvillojnė aktivitetin e tyre studentėt do tė vazhdojnė grevėn deri nė pėrfundimin tė gjetjes sė njė zgjidhjeje fatlume pėr ta.

Nga: Halit AJDINI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio