Studentet.info
Lajme : Rreth 20 mijė tė rinj studiojnė jashtė vendit, disa ne vende fqinjė
Kyqur 18-01-2006 6:18:38 (1549 Lexime)

Pollo: Procedurat e njohjes sė diplomave tė huaja do tė thjeshtohen

TIRANĖ, 18 JANAR- Do tė thjeshtohen procedurat e njohjes sė diplomave. Kėsaj radhe fjala ėshtė pėr diplomat e studentėve qė kanė studiuar nė universitete tė huaja, por qė dėshirojnė tė kthehen nė Shqipėri. “Nuk mund tė tolerohet qė diplomantėt shqiptarė qė kthehen nė atdhe tė presin me muaj pėr njohjen zyrtare tė diplomave tė tyre. Procedurat do tė thjeshtohen nė maksimumin e mundshėm”, -ka deklaruar ministri i Arsimit dhe Shkencės, Genc Pollo. Sipas tij, nė programin e “Kthimit tė Trurit” parashikohet qė tė realizohet pėrfshirja nė jetėn universitare dhe shkencore tė vendit e docentėve shqiptarė qė punojnė nė universitetet perėndimore”. “Por para se tė vijmė kėtu, ėshtė e domosdoshme tė heqim pengesat e tepėrta burokratike”, -ka shtuar ministri Pollo, sa i pėrket procesit tė njohjes sė diplomave tė huaja.


Pikėrisht pėr thjeshtėsimin e procedurave tė njohjes sė diplomave tė huaja nė vend pranė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės ėshtė ngritur njė grup pune. Ky grup specialistėsh po studion situatėn nė tė cilėn ndodhet vendi dhe po harton rekomandimet pėrkatėse pėr thjeshtėsimin e diplomave. Nga ministria bėhet e ditur se nė kėtė grup pune do tė pėrfshihen edhe pėrfaqėsues tė organizatave studentore shqiptare, kryesisht tė organizatave rinore jashtė vendit. Sipas drejtorit tė Arsimit tė Lartė, Agim Muēaj, nė ditėn e sotme do tė ketė njė takim tė grupit tė punės pėr kėtė ēėshtje. Ndėrkohė qė Ministria e Arsimit dhe shkencės ka pėrgatitur njė raport paraprak nė fillim tė kėtij muaji, por pėr tė dalė nė njė pėrfundim pėr rregullimet teknike tė procedurave duhet tė presim fundin e muajit shkurt.
Mendohet qė numri i studentėve jashtė Shqipėrisė tė jetė 20 mijė. Shumica e kėtyre tė rinjve studiojnė nė vendin fqinj, Itali.

Nga:V.Gogo

Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio