Studentet.info
Lajme : VDEKJA E PRESIDENTIT, REFLEKTIMET NĖ UNIVERSITETIN E PRISHTINĖS
Kyqur 25-01-2006 10:09:09 (1420 Lexime)

UP pushon ēdo aktivitet deri tė premtėn, shtyen edhe zgjedhjet pėr PS

PRISHTINĖ, 24 JANAR- Vdekja e Presidentit Rugova ka bėrė qė zgjedhjet pėr Parlamentin e Studentėve (PS) tė Universitetit tė Prishtinės (UP) tė parapara pėr t’u mbajtur tė mėrkurėn, tė shtyhen pėr njė kohė tė pa caktuar. Zyrtarė tė Ministrisė sė Arsimit, Shkencės e Teknologjisė (MASHT), tė Rektoratit tė UP-sė dhe ekspertė ndėrkombėtarė tė arsimit pasi kanė shqyrtuar situaten e krijuar, kanė ardhur nė pėrfundim se zgjedhjet pėr PS tė shtyhen pėr njė datė tė mė vonshme.


Pos 15 ditėve qė tashmė ėshtė bėrė e ditur se nuk do tė mbahen zgjedhjet, meqė janė tė parapara pėr tė mbajtur zi, zgjedhjet nuk mund tė organizohen edhe gjatė muajit shkurt, pasi UP gjatė gjithė muajit do tė jetė i zbrazur nga studentėt, pėr faktin se ėshtė paraparė pushimi dimėror.
Nė tė tjera zhvillime, Universiteti i Prishtinės pėr katėr ditė ka pezulluar tė gjitha aktivitetet, pėrfshirė kėtu edhe mėsimdhėnien. Procesi i mwsimdhwnies fillon tw premtwn, njw ditw pasi Presidenti Rugova pwrcillet pwr nw baneswn e fundit.

Nga: B. KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio