Studentet.info
Lajme : NDĖRKOMBATRĖT NDIHOJNĖ MODERNIZIMIN E ARSIMIT
Kyqur 09-02-2006 8:49:09 (1244 Lexime)

Pollozhanit takohet me ekspertėt e MAAE-sė

Shkup, 09.Shkurt- Ministri i Arsimit dhe Shkencės Aziz Pollozhani u takua me njė delegacion tė pėrfaqėsuesve tė lartė tė Agjencisė Ndėrkombėtare pėr Energji Bėrthamore (IAEA).
Delegacioni i kryesuar nga B.K. Kim, drejtori i Departamentit pėr bashkėpunim teknik nė rajonin evropian dhe Marta Ferari, oficere pėr lidhje me Republikėn e Maqedonisė, gjendet pėr vizitė dyditėshe nė vend me qėllim qė tė shqyrtohen rezultatet nga bashkėpunimi i deritanishėm dhe tė pėrcaktohen reforma pėr avancimin e tij.


Nė takimin, siē ėshtė lajmėruar, u konstatua se realizimi i suksesshėm i projekteve tė planifikuara kontribuon pėr avancimin e cilėsisė sė zbatimit tė rrezatimit jonizues nė sferėn e mjekėsisė humane dhe veterinere, bujqėsisė, prodhimtarisė sė ushqimit tė shėndoshė dhe mbrojtjes sė ambientit jetėsor, si dhe nė aspekt tė arritjes sė shkallės sė duhur tė sigurisė radioaktive nė pajtim me Standardet ndėrkombėtare pėr siguri.
Ministri Pollozhani e theksoi rėndėsinė e bashkėpunimit rajonal pėr gjetjen e zgjidhjeve pėr problemet qė janė me interes tė pėrbashkėt pėr vendet e rajonit, ndėrsa financohen nga ana e Agjencisė.
Republika e Maqedonisė si anėtare e pėrhershme e Agjencisė Ndėrkombėtare pėr Energji Bėrthamore prej vitit 1994 nė mėnyrė aktive merr pjesė nė programet pėr bashkėpunim teknik, nė kuadėr tė tė cilave ėshtė realizuar ndihmė e pakthyeshme teknike nė vlerė prej rreth 15 milionė dollarė nė pajisje, shėrbime ekspertė dhe stėrvitje tė ekspertėve tanė. Koordinatore e bashkėpunimit me Agjencinė, ėshtė Ministria e Arsimit dhe shkencės.
Pėrfaqėsuesit e Agjencisė Ndėrkombėtare pėr Energji Bėrthamore edhe nesėr do tė realizojnė takime me pėrfaqėsues tė mė shumė organeve relevante shtetėrore dhe koordinatorė tė institucioneve projektuese.(Makfax)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio