Studentet.info
Lajme : U BĖNĖ 36 VJET NGA THEMELIMI I UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS
Kyqur 16-02-2006 5:31:24 (1410 Lexime)

Hoxha: UP u shndėrruan nė burim tė pėrhershėm tė jetės dhe tė kulturės akademike

PRISHTINĖ, 16 SHKURT- Sikur sot, 36 vite mė parė, ėshtė themeluar Universiteti i Prishtinės, universitet ky i vetėm publik nė Kosovė. Shih pėr kėtė, sot nė Sallėn e Kuqe tė Fakultetit Filologjik ėshtė organizuar njė manifestim, pėr tė pėrkujtuar lavdinė dhe rėndėsinė e universitetit, dhe gjithashtu kontributin qė ka dhėnė ai gjatė kėtyre viteve, qoftė nė pėrgatitjen e kuadove akademikė por edhe nė rrafshin politik e kombėtar.
Ndonėse me njė traditė jo tė gjatė, historiku i Universitetit tė Prishtinės pėrfshinė ngjarje tė bujshme dhe dramatike, u tha nė kėtė solemnitet.


Drejtuesit e kėtij universiteti thanė se gjatė 36 viteve tė funksionimit, UP ka pėrballuar shumė vėshtirėsi, por ka shėnuar edhe suksese tė pakontestueshme.
Nė fjalėn e tij para tė pranishmėve kryetari i Kėshillit Drejtues, Jahi Hoxha, tha ndėr tė tjera se “Historiku i shkurtėr i Universitetit tė Prishtinės ėshtė i pėrmbushur me plot ngjarje tė mėdha qė e karakterizuan rritėn e tij dhe u shndėrruan nė burim tė pėrhershėm tė jetės dhe tė kulturės akademike tė tij”.
Me rastin e kėtij pėrvjetori, 6o studentė tė Universitetit tė Prishtinės u nderuan me ēmimin ‘’Student i dalluar’’.

Nga: B. KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio