Studentet.info
Lajme : Nė praninė e studentėve, dhe autoriteteve tė shumta
Kyqur 20-02-2006 8:06:40 (1489 Lexime)

Poroji pėrkujtoi themelimin e UT-sė

Tetovė 20 Shkurt - Ėshtė mbajtur dje nė Poroj tė Tetovės njė manifestim qė ka shėnuar nė solemnisht orėn e parė tė mėsimit tė Universitetit tė Tetovės nė Poroj, para 12 vitesh. Ky pėrvjetor ėshėt mbajtur nė praninė e shuam banorėve tė Porojit, studentėvedhe ligjėruesve tė UT-sė ndėrkoh qė vrehej vetėm mungesa e rektorit tė parė tė kėtij institucioni tanimė shtetėrorė tė arsimit.
Ligjėrata e para nė UT u mbajtė me 17 shkurt i 1995 ndėrsa kjo ditė nga popullata arsimdashėse mbahet edhe si ditė kur ata mbrojtėn mėsojtoren nga policia e cila mė forca tė mėdha pati rrethuar asajkohe objektin ku lindi UT-ja.“Banorėt e kėtij fshati u bėnė rezistencė forcave policore maqedonase tė cilat erdhėn pėr tė penguar mbajtjen e ligjėratave dhe funksionimin e Universitetit” deklaroi para masės sė tubuar kryetari I bashkėsisė locale tė Porojit Imer Kurtishi.
Para tė pranishmėve nė kėtė manifestim foli edhe Nevzat Halili, ish kryetar I PPD-sė dhe PRUP-it, dhe nja nga thmeluesit e UT-sė. Ai solli momente tė ditėve tė vėshtira kur qytetarėt mbronin studentėt qė mbanin orėn e parė tė mėsimit tė kėtij institucioni.
“ Policia e armatosur deri nė dhėmbė kishte ardhur pėr tė pėrsėritur ngjarjet e pėrgjakshme tė Re5icės, ku edhe ra dėshmori i arsimit, Abdylselam Emini, por banorėt e Porojit, Gjermės Drenovecit, Xhep5ishtit dhe tė rrethinės bllokuan policinė dhe kanė mbrojtur mėsonjtoret dhe studentėt qė kanė mbajtur orėt e para historike tė UT-sė” u shpreh Nevzat Halili ish pjesmarėrs nė kėtė ngjarje.
Haalili gjithashtu ka pėrmendur nė kėtė tubim edhe liderėt politik tė asaj kohe Abdurrahman HAliti dhe Arben Xhaferi tė cilėt sipas tij nuk kanė dal tė ndihmojnė popullatėn dhe UT-nė ėn kėto ditė kritike.
Me fjalim rasti para manifestuesve doli edhe Nexhbedin Beadini rektor i Universitetit Shtetrorė tė Tetovės, I cili kėtė ditė e ka cilėsuar si njėrėn nga tre datat mė tė rėndėsishme pėr Universitein Shterorė Tė Tetovės.
“Akti i themelimit me 17 dhjetori 1994, 17 dhjetori i 1995 si fillimi i ligjeratave tė para si dhe 22 shkurti i 2004 kur u bė zyrtyarizmi i universitetiot tė Tetovės janė tri dat mė tė rėndėsishme tė historisė qė nė vetė ngėrthen USHT-ja” deklaroi Beadini. Ai ka pėrmendur se sot ky institucion grumbullon rrethė vetes mbi 13 mijė studentė, ndėrsa mbi 2 mijė studentė tė diplomuar tani janė duke punuar nėpėr isntitucione tė ndryshme tė kėtij vendi.
(E.A.)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio