Studentet.info
Lajme : Dy vjetori i UT-sė
Kyqur 23-02-2006 10:55:29 (1384 Lexime)


Shėnohet dy vjetori i zyrtarizimit tė Universitetit tė Tetovės

TETOVĖ, 23 SHKURT- Universiteti Shtetrorė i Tetovės (USHT) me njė ceremoni solemne ka shėnuar dy vjetorin e zyrtarzimit tė pesė programeve arsimore nga ana e inisitucioneve shtetrore.
Parlamenti i Maqedonisė me vendim paraprak tė Qeverisė mė 22 shkurt tė vitit 2004 pas njė debati maratonik, kishte sjellė njė ligj pėr zyrtarzimin e Universitetit tė Tetovės, i cili pėr dhjetė vite funskionoi si ilegal. Rektori i USHT-sė Nexhbedin Beadini tha se universiteti ka njė historik shumė tė bujshėm tė ekzistimit dhe funksionimit tė tij.


"Vendimin tė cilin e mori parlamenti mė vitin 2004 qė ta njohė kėtė universitet ėshtė pa dyshim si njė akt historik, sepse me kėtė u zyrtarzua edhe puna e studentėve dhe tė diplomuarve. Me kėtė vendim ne u stimuluam qė tė punojmė edhe mė shumė nė hapjen e shtigjeve tė reja " deklaroi Behadini.
Ministri i Arsimit nė Qeverinė e Maqedonisė Azis Pollozhani, tha se gjatė kėtyre dy viteve aritėm arsimin ta largojmė nga tereni politik nė atė akademik duke krijuar institucione tė mirėfillta arsimore.
"Nuk ka rėndėsi se cilėn diplomė kanė studentėt e diplomuar por me rėndėsi ėshtė qė ne tė prodhojnė vlera me tė cilat do tė dėhsmojnė se institucioni i lartė arsimor ka njė rol tė rėndėsishėm nė Maqedoni" theksoi Pollozhani.
Rektori i Universitetit tė Tiranės, Shezai Rokaj, duke folur para tė pranishėmve tha se Tirana gjithmonė e ka parė si pjesė tė dhembjes dhe zemrės Universitetin e Tetovės..
"Vijė kėtu me mesazhin qė ne duhet tė fillojmė tė ndėrtojmė ura tė reja bashkėpunimi, ura qė vendosėn mbi baza e politikave qė ndjekin qeveritė tona, mbi bazėn gjithė asaj gjithpėrfshirje qė ka vetė Ballkani" potencoi Rokaj.
Me rastin e dy vjetorit tė zyrtarzimit, Rektori i USHT-sė, Nexhbedin Beadini, studentėve tė diplomuar me mesatare mbi nėntė ua ndau diplomat. njė Njė mirėnjohje nė kėtė solemnitet iu dha studentit Besir Abdylselam Eminit, djalit tė dėshmorit tė UT-sė, Abdyselam Emini.

Nga:Xhevahir NEZIRI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio