Studentet.info
Lajme : Nė Ljubljanė bėhet prenzantimi i UEJL-sė
Kyqur 28-02-2006 3:37:03 (1587 Lexime)

UEJL-ja intensifikon bashkpunimin

TETOVĖ, 1 MARS- Pėrfaqėsuesit e US-UEJL morrėn pjėsė nė Konferencen ndėrkombėtare tė Unioneve Kombėtare tė studentėve nga vendet e dalura tė Evropės Juglindore.
Njė delegacion i Unionit tė Studentėve tė UEJL-sė, me pėrbėrje, Pėllumb Kallaba nėnkryetar, Suad Bajrami sekretar i pėrgjithshėm, Liljana Asenov koordinatore pėr reforma, Vigan Qorrolli kryeredaktor i revistes Euroidea, dhe Blerim Akiki kryetar i klubit tė Marketingut, ishin pjesėmarrės nė Konferencėn ndėrkombėtare tė Unioneve Kombėtare tė studentėve nga vendet e dalura tė Evropės Juglindore, e mbajtur nė kryeqytetin e Sllovenisė, nė Ljubljanė, nga data 16-22 shkurt 2006.


Konferenca e titulluar “Regional co-operation on the Bologna process and mobility”, kishte pėr qėllim unifikimin e strategjive tė punės sė Unioneve tė Studentėve tė vendeve tė regjionit tė Evropės Juglindore.
Me kėtė rast ėshtė nėnshkruar memorandumi i bashkėpunimit midis tė gjjitha vendeve pjesėmarrėse, ndėrsa Unioni i studentėvė tė UEJL-sė ėshtė pėrfaqėsuar si palė nėnshkruese nė nivel tė Unionit Nacional tė Maqedonisė.
Ky memorandum pėrfshinė thellimin e bashkpunimit ndėrmjet Universiteteve ku ėshtė paraparė mbajtja e konferencės sė Rektorėve nė muajin Maj. Poashtu, Unionet pjesmarrėse janė dakorduar qė tė hartojnė strategjinė unifikuese pėr tė qenė anėtare tė plotė nė ESIB (The National Unions of Students in Europe), derisa procesi i implementimit tė Bolonjės nė sistemin e edukimit tė lartė nė shtetet pėrkatėse tė krijoj mundesinė qė studentėt tė jenė partner tė barabartė nė kėtė proces - tha Pėllumb Kallaba nėnkryetar i US-sė
UEJL ka qenė mbase i vetmi Universitet qė ka tė inkorporuar sistemin europian tė transferit tė kredive (ECTS), dhe kjo ėshtė ēmuar mjaft lartė.Nga: Labinot Hajdari - gazetarė nė revisten ‘’Euroidea’’- UEJL
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio