Studentet.info
Lajme : Studentėt shumė pak lexojnė libra
Kyqur 01-03-2006 10:16:40 (1428 Lexime)


Studentėt dhe intelektualėt nė Tetovė shumė pak shfrytėzojnė libra

TETOVĖ, 1 MARS- Studentėt e dy universiteteve nė Tetovė dhe intelektualėt e profileve tė ndryshme shumė pak shfrytėzojnė libra nga biblioteka e qytetit, edhe pse ky inisitucion ėshtė i furnizuar edhe me tituj shkencorė dhe akademik.
Sipas satastisikave zyrtare, nga gjithsejt 300 lexues qė nė ditė frekfentojė bibliotekėn, vetėm 40 prej tyre janė student apo intelektual.
Zyrtarja e bibliotekės, Gjyltene Idrizi deklaroi se nė mungesė tė studentėve dhe intelektualėve, shfrytėsues tė fondit tė librave nė tė shumtėn e rasteve janė nxėnėsit e shkollave fillore dhe atyre tė mesme.


"Ėshtė shumė brengosės ky fakt. Biblioteka antarėsinė mė tė madhe e gjen nė mesin e nxėnėsve, kurse studentėt dhe intelektualėt janė tė pėrfaqėsusr nė njė numėr shumė tė vogėl nga gjithsjet tre mijė lexues sa kemi tė regjistruar zyrtarisht" tha zonja Idrzi.
Sipas saj, gjinia femėrore nė Tetovė lexon mė shumė se meshkujt.
Kjo bibliotekė pėr momentin posedeon mbi 150 mijė tituj tė librave nga zhanre dhe gjuhė tė ndryshme, kurse mė tė lexuara krahas romaneve janė edhe librat me temetikė piskologjike.
Biblioteka e Tetovės funskionon nė kushte tė vėshira pėr punė pėr shkak tė mungesės sė njė objketi adekuat.

Nga:Xhevahir NEZIRI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio