Studentet.info
Lajme : Pa tarifė degėt e papreferuara
Kyqur 03-03-2006 6:36:22 (1263 Lexime)

Tarifa e shkollimit, 25 mijė lekė pėr vitet e para

TIRANĖ, 3 MARS- Studentėt qė gjatė vitit 2006-2007 do tė jenė nė vitin e parė, do tė paguajnė 25 mijė lekė si tarifė shkollimi. Ky ėshtė propozimi i bėrė nė Konferencėn e Rektorėve, tė cilėt kanė pėrcaktuar t’i drejtohen me kėtė tarifė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės pėr miratim. Sipas rektorit tė Universitetit tė Tiranės, Shezai Rrokaj, ky propozim u pasua me kėrkesėn pėr heqjen e kuotave dytėsore pėr vitin e ri akademik. “Ndėrsa tarifa pėr vitet e ndėrmjetme do tė jetė sa ekzistuesja, pra 12 mijė lekė dhe tė shihet mundėsia pėr uljen e pagesės pėr kuotat dytėsore nė kėto vite”, - thotė Rrokaj, duke qetėsuar tė gjithė studentėt se pėr ta nuk do tė ketė rritje. Sė paku, sa ka nė dorė universiteti, pasi tė gjitha propozimet pritet tė marrin miratimin e ministrisė e mandej edhe tė Kėshillit tė Ministrave.


Bashkė me tarifėn rektorėt kanė vendosur tė stimulojnė degėt qė nuk janė shumė tė preferueshme nga studentėt. “Pėr degėt qė janė tė nevojshme pėr shtetin, por pak tė preferuara nga studentėt u propozua qė tė jenė pa tarifė shkollimi”, - thotė Rrokaj. Kėshtu, sipas tij, degė tė tilla si matematika, fizika, kimia e biologjia nuk do tė kenė tarifė shkollimi si tė gjitha degėt e tjera. Madje, sipas rektorėve, shuma e tyre duhet tė subvencionohet nga shteti.(Shekulli)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio