Studentet.info
Lajme : 180 STUDENTĖ NGA MAQEDONIA KĖRKOJNĖ VENDĖ NĖ TIRANĖ OSE PRISHTINĖ
Kyqur 10-01-2005 16:24:46 (1511 Lexime)


STUDENTĖT VENDORĖ REFUZOJNĖ TĖ STUDJOJNĖ NĖ SHKUP

TETOVĖ (11 Janarė)- Studentėt vendorė tė Universitetit tė Tetovės refuzojnė tė transferohen nė Universitetin e Shkupit. Mbi 180 studentė nga Maqedonia tė cilėt janė nė grevė afėr dy muaj, dje kanė bėrė tė ditur qė do tė refuzojnė tė transferohen nė Universitetin “Shėn Kirili dhe Metodi” tė Shkupit.

Nga data 24 Dhejtor, studenėt grevistė kanė bllokuar tė gjithė objektet e UT-sė. Ditėn e nesėrme rektoratit i UT-sė, shpalli pushim deri mė datėn 10 Janėr. Ndėrkoh qė dje, sėrish studenėt e Universitetit Shtetėrorė tė Tetovės nuk kanė mundur tė fillojnė ligjeratat pėr shkak se studenėt grevistė vazhdojnė tė mbajnė tė bllokuar tė gjithė objektet ku zhvillohet mėsimi i studenėtve tė UT-sė.
Njė antarė I Kėshilli grevistė tha dje se “Ne i kemi paralajmėruar tė gjithė organet kompetente se deri sa tė zgjidhet edhe problemi i studentit tė fundit ne do ti mbajmė tė bllokur objektet e UT-sė”.


Studentėt vendorė tė Universitetit tė Tetovės refuzojnė tė transferohen nė Universitetin e Shkupit. Mbi 180 studentė nga Maqedonia tė cilėt janė nė grevė afėr dy muaj, dje kanė bėrė tė ditur qė do tė refuzojnė tė transferohen nė Universitetin “Shėn Kirili dhe Metodi” tė Shkupit.
Sipas Besnik Krasniqit, pėrgjegjės pėr media I studentėve grevist, studentėt vendorė tė UT-sė, nė bazė tė marveshjes sė arritur ndėrmjet tre Ministrave tė Arsimit janė tė obliguar detyrimishtė tė transferohen nė Shkup, mirpo ata refuzojnė tė transferohen.
Shkakqet qė paraqesin studentėt vendorė pėr mos dėshirėn tė transferohen nė Shkup, janė mosnjohja e gjuhės maqedone dhe frika nga diskrimini i mundshėm nga ana e profesorėve nė Shkup.
Pėrfaqėsuesit e ministrisė sė Arsimit tė Maqedonisė dje kanė thėnė pėr redaksinė se ėshtė e drejtė e tyre tė mos vazhdojnė studimet, pasi qė marveshja ėshtė aritur nga tre shtete dhe kjo marveshje do tė jetė e vlefshme. Studenėt e fakulteti tė mjeksisė nga Maqedonia qė nuk dėshirojnė tė transferohen nė Shkup, do tė duhet tė gjejnė zgjithe personale.
Ministria e Arsimit u ka mundėsuar tė gjithė studentėve tė fakultetit tė mjeksisė dhe stomatologjisė nga viti i parė deri te i fundit tė transferohen nė njė nga universitetet e Shkupit, Tiranės dhe Prishtinės.
“Marveshja parasheh qė asnjė studentė tė mos mbetet jashtė transferit, ndėrsa ne nuk veprojmė kundėr dėshirės sė tyre. Nėse ata kanė vendosur ti ndėrpresin studimet, askush nuk mund tė detyroj me dhunė qė tė mbeten studentė”, ka deklaruar njė zyrtarė i ministrisė sė Arsimit tė Maqedonis qė dėshironte tė mos i pėrmendim emrin.
Studenėt kanė thėne se atyre u ėshtė imponuar transferi nė Shkup dhe se ata asnjėher nuk kanė dashur tė transferohen nė Shkup. Nga 200 studentė vendorė qė kanė dy fakultetet e palegalizuara vetėm 32 prej tyre vullnetarishtė janė shprehur se do tė transferohen menjėher nė Shkup.

Nga: Halit AJDINI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio