Studentet.info
Lajme : STUDENTĖT KOSOVARĖ VOTOJNĖ
Kyqur 08-03-2006 10:40:15 (1324 Lexime)


Votohen 17 organizata studentore nė 17 fakultete pėr 17 vende nė PS

PRISHTINĖ, 8 MARS- Qe nė orėn tetė tė mėngjesit tė ditės sė sotme, nė 17 fakultete tė Universitetit tė Prishtinės (UP), janė hapur qendrat e votimeve, ku u ipet mundėsia 33 mijė e 735 studentėve qė tė votojnė pėr 17 organizata tė cilat po bėjnė garė pėr tė zėnė 17 vende nė Parlamentin Studentor (PS), nga ku do tė caktohen 7 studentė pėrfaqėsues nė Senatin e UP’sė, dhe pėr 237 vende nė kėshillat studentore nepėr fakultete.
Edhe pse ishte druajtur se pjesėmarrja e studentėve nė kėto zgjedhje do tė ishte tepėr simbolike, tė dhėnat nepėr qendrat e votimit nuk thonė kėshtu. Madje deri nė momentin qė po raportojmė thuhet tė kenė votuar afėr 2.500 studentė, ose rreth 10 pėr qind e studentėve tė UP’sė.


Vendovotimet do tė mbyllėn nė orėn 20, ndėrsa vetėm njė orė mė vonė do tė jenė tė gatshme raportet nga komisionet zgjedhore pranė fakulteteve.
Nepėr vendvotime ka njė numėr vėzhguesish, qoftė tė organizatave studentore, tė universitetit por edhe tė OSBE’sė.
Ndėrkaq, Kėshilli i Evropės, Asociacioni i Universiteteve Evropiane si dhe grupi i ekspertėve tė UP’sė i kanė mirėpritur kėto zgjedhje dhe i kanė konsideruar si hap tė parė tė rėndėsishėm pėr rivendosjen e qeversijes sė ligjshme nė UP.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio