Studentet.info
Opinione : VĖSHTRIM
Kyqur 09-03-2006 8:52:06 (1641 Lexime)

Revista “Bota e Re” tė jetė organ gjithėpėrfshirės i Universitetit tė Prishtinės

Nga: Rafet ĒITAKU


Bota e Re ka qenė dhe do tė jetė njė revistė e pavarur e studentėve e cila nuk guxon tė lokalizohet.
Kjo revistė ka zanafillen qe nga vitet e para, tė themelimit tė Universitetit tė Prishtinės, dhe gjithėherė ka paraqitur realitetin, duke vėnė nė pah potencialin ekonomiko-social, lirinė e kurzuar nga cenzura e asaj kohe, dhe ēdo herė ka treguar progreset e arritura nė Universitetin e Prishtinės, duke paraqitur kuadrot dhe materiet e ndryshme shkencore.
“Bota e Re” e paraluftės ka kaluar njė periudhė tė tranzicionit, tė krizės ekonomike e sociale tė sfides e mos tolerancės ndaj okupatorit. Nė atė kohė “Bota e Re”, edhe pse nuk ishte botimi i lirė nga cenzura e regjimit serb, ajo prap bėnte revolucion duke i paraqitur realitetet aktuale tė asaj kohe. Nė pėrjashtim tė saj, ishte njė revistė serioze e cila gjatė gjithė kohės paraqiti njė vizion pėr njė tė ardhme tė lirė. Ajo si organ informativ ndikoi edhe nė zgjimin e rinisė duke i dhėnė kurajo pėr shkencė, art e kulturė, e mbi tė gjitha ngritjen e njė zėri pėr njė tė ardhme tė lirė, duke i kėrkuar nė atė kohė tė drejtat e barabarta tė cilat i mungonin.


“Bota e Re” e pasluftės filloi tė botohet si e lirė dhe e pavarur.
Kosova e pas luftes ishte e lirė, por e shkatėrruar ekonomikisht dhe e plagosur shpishtrisht, prandaj edhe pse ishte pėrballė rindėrtimit fizik e moral, studentėt ishin kurreshtarė qė tė merreshin edhe me kėtė organ informativ studentor, qė tė kalojnė kėtė kohė tė tranzicionit duke i bashkangjitur tė gjithė zėrat pėr tė arritur njė koncept modern dhe pėr t`i sfiduar me lehtė problemet tė cilat i preokupojnė studentėt. Kjo do tė ishte mėse e nevojshme pasi qė studentėve do t`ua lehtėsoi kujtimet pėr tė kaluarėn dhe t`i orientoi qė ta konceptojnė njė tė ardhme tė moderuar dhe tė reformuar nė tė gjithė Universitetin e Prishtinės.
Njėri prej segmenteve mė tė rendėsishme, qė do tė mund tė ndikonte fuqishėm nė kėtė drejtim ėshtė shtypi i lire, profesional i pavarur dhe demokratik. “Bota e Re” ēdo here ka pretenduar tė jetė njė shtyp modern, duke i dhėnė lexuesit informacione tė sigurta, komente dhe analiza serioze.
Ky organ gjithėpėrfshirės i studentėve tė Universitetit tė Prishtinės, si organ i pavarur, tani nė kėtė kohė nuk guxon tė jetė e njėanshme qe t`i referohet vetėm njė organizate, por duhet ta mbajė ēėndrimin e mėparshem, qė t`iu shėrbejė tė gjithė studentėve tė Universitetit tė Prishtinės, prandaj pas gjithė kėsaj “Bota e Re” i ka meritat qė tė jetė organ informacioni nė Parlamentin e Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės. Ky organ do tė ndihmojė pėr formimin dhe funksionimin e Parlamentit Studentor, nė tė cilat do tė pėrfshihen edhe aktivitete tė tjera relaksuese dhe edukative: si organizimin e konkurseve letrare, orėve letrare, ekspozitave tė ndryshme, aktiviteteve sportive dhe aktiviteteve tė tjera qė do tė ndihmonin nė krijimin e personalitetit tė pavarur dhe emancipues tė studentit.
Pas akomodimit tė Parlamentit Studentor ky staf i “Bota e Re” do tė synoi qė tė jetė njė urė lidhėse nė mes studentėve vendas dhe studentėve tė cilėt studiojnė nė shtetet perėndimore. Ajo do ta bėjė prezantimin e funksionimit tė Parlamentit Studentor, pasi qė ardhmėria e tyre do tė mund tė ecė pėrpara vetėm duke qenė tė sinkronizuara bashkė, po ashtu do tė ketė vend edhe pėr studentėt tė cilėt studiojnė dhe trajtohen profesionalisht nė kolegje e institucione tė tjera arsimore.
Nė kėtė drejtim, “Bota e Re” ndihmon integrimin e studentėve nė shoqeritė pėrkatėse pėr tė pėrfituar pėrvojen mė tė mire tė mjedisit ku jetojnė dhe pėr ta pėrcjellur tė ardhmen e Kosovės.
Aktualisht “Bota e Re” ėshtė duke u keqpėrdorur nga personat tė cilėt ditė mė parė pėrfituan politikisht njė organizatė studentore dhe tani lokalizuan revistėn e Universitetit tė Prishtinės, “Botėn e Re”, lidhur me strukturėn e numrit tė cilėn e kanė botuar nuk ka pasur informacione reale, jo revistė transparente pėrveē prezantimit propogandues e spekulues tė organizatės e cila ėshtė marrė politikisht, andaj nuk ka pasur vend as edhe pėr njė organizatė pėr prezantimin e tyre se ēka ofrojnė pėr studentė, ka qenė jashtė rubrikave tė artit, tė shkencės, tė kulturės nė pėrgjithėsi etj.
Mė pas, numri i dytė ka qenė speciale, jashtė rrjetit studentor dhe Universitetit tė Prishtinės, duke u marrur me njė ēėshtje krejtėsisht tė kundėrt me tė ardhmėn e studentėve dhe tė Universitetit tė Prishtinės.
Ndersa numri i tretė ėshtė paradoksiale qe ndeshet nė dy rrymat e paraluftės dhe atė tė pasluftės, e cila bie nė kundershti me idealin pėr tė ardhmen e Kosovės dhe ndėrtimin e saj, dhe nė kėtė rast shihet labiliteti i pėrsonave nė fjalė tė cilėt nepėrmjet kėtij organi mundohen qe t`iu pėrshtaten ēdo krahu pėr interesat e tyre personale.
Kėshtu qė “Bota e Re” ėshtė rrėnuar me dy numrat e fundit dhe ėshtė keqpėrdorur nė njė masė tė madhe, gjė qė ėshtė dashur qe tė ruhet nga Universiteti i Prishtinės, i cili e ka kėtė kompetencė.
Autonomia e kėsaj reviste duhet ruajtur nga Rektorati i Universiteti tė Prishtinės, ajo duhet tė jetė revistė gjithėpėrfshirse e kėtij Universiteti duke pasė parasyshė qė ėshtė edhe nė statusin e sajė.
Tė nderuar studentė, tash mė jeni nė dijeni se kush ėshtė “Bota e Re” dhe numri i fundit i pas luftės ėshtė nr. XVIII, e qė stagnoi si pasojė e donatorėve nė atė kohė kur ekzistonin probleme nė mes MASHT-it dhe UP-sė, ndėrsa edicionet ekskluzive dhe numrat special tė cilet janė dalur nė botim ditėve tė fundit janė drejtuar nga uzurpatorėt tė cilėt nuk e dinin se cili ėshtė numri i fundit i pasluftės dhe e botonin pa kurrfar renditje tė mirėfilltė, duke menduar qė ta fusin edhe kėtė organ nėn ombrellėn e organizatės se tyre, por kjo ishte njė mangėsi e diturisė sė tyre sepse kjo revistė ėshtė organ i Universitetit tė Prishtinės.

(Autori ėshtė kryeredaktor i revistės “Bota e Re”)


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull


Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio