Studentet.info
Lajme : Ministrat e Arsimit tė rajonit tė Ballkanit u bashkohen atyre tė BE-sė
Kyqur 15-03-2006 13:34:53 (1348 Lexime)

Ministri Veliu merr pjesė nė Konferencėn e nėntė tė ministrave tė arsimit tė Evropės nė Vjenė

Prishtinė, 15 mars - Ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė (MASHT) Agim Veliu, me ftesė tė Presidencės Austriake do tė marrė pjesė nė Konferencėn e nėntė tė ministrave tė arsimit tė Evropės, e cila mbahet prej 16 deri 17 mars nė Vjenė.
"Qėllimi i pjesėmarrjes tonė nė konferencėn pėr fuqizimin e arsimit nė Evropė ėshtė pjesėmarrja aktive nė punime me qėllim tė pėrshtatjes sa mė tė mirė tė proceseve tona, trendeve integruese", deklaroi sot ministri Veliu para nisjes nė Vjenė.


Moto e Presidencės Austriake nė fushėn e arsimit ėshtė "Cilėsia ėshtė objektiv" dhe kjo pėrkon me synimimin e pėrhershėm tė MASHT dhe Qeverisė sė Kosovės pėr ngritjen e cilėsisė sė arsimit nė vendin tonė.
Nė kėtė konferencė do tė trajtohen ēėshtjet si: Korniza Evropiane e Kualifikimeve, Instituti Evropian i Teknologjisė, Arsimi dhe procesi i zgjerimit tė Evropės, Arsimi nė Evropėn juglindore dhe procesi i Strategjisė sė Lisbonės, Cilėsia nė arsimin e lartė roli i universiteteve nė EJL (Tryeza e parė e Paktit tė Stabilitetit).
Nė kėtė konferencė, pėrveē ministrave tė arsimit tė 25 shteteve anėtare tė Bashkimit Evropian, do tė marrin pjesė edhe ministrat e arsimit tė vendeve tė Ballkanit perėndimor, si: Shqipėria, Kosova, IRJ e Maqedonisė, Kroacia, Bosnjė e Hercegovinės, Turqia, etj./QIK
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio