Studentet.info
Lajme : Pohimet e studentit
Kyqur 11-01-2005 10:37:10 (2180 Lexime)


Studenti: Doja vetėm Suelėn...

KORĒE (11.Janarė) Ne dilnim tė tre bashkė, por unė doja vetėm Suelėn. Ornela na vinte nga pas vetėm sepse ishte shoqja e dhomės, por kohėt e fundit ishte bėrė e bezdisshme dhe mezi po gjenim mėnyrat qė ta mėnjanonim". Kėshtu ėshtė shprehur Ilir Cano, 21-vjeēari nga Pogradeci, i cili kishte pak muaj qė kishte marrėdhėnie intime me Suelėn. Studenti i vitit tė tretė tė agronomisė ėshtė befasur kur nė derėn e shtėpisė sė tij kanė trokitur uniformat blu tė Korēės. Pikėrisht nė kėtė moment, ai kishte marrė vesh pėr vrasjen e tė dashurės sė tij, Suelės.
Por habia e tij ka qenė edhe mė e madhe kur ka mėsuar emrin e vrasėses, qė ishte shoqja e dhomės sė saj. "Unė prej kohėsh nuk qėndroj nė konvikt, pėr arsye se nuk ka pasur vend pėr strehim dhe pėr kėtė ēdo ditė e bėja rrugėn vajtje-ardhje", mėsohet tė ketė thėnė studenti pogradecar para uniformave blu tė Korēės. Djali tashmė i kthyer nė shkakun e njė vrasjeje tragjike, ėshtė shtangur nga gjithēka.


"E kam njohur Suelėn njė vit mė parė dhe kishim vetėm pak muaj qė ishim tė lidhur. Gjatė kėsaj kohe Suela nuk kishte ngurruar tė mė prezantonte edhe me Ornelėn, e cila ishte studente e vitit tė tretė pėr degėn e mėsuesisė", tregon mė tej 21-vjeēari. Madje ai pohon se gjatė kėsaj kohe qė dy tė rinjtė frekuentoheshin, Ornela shkonte gjithnjė me ta dhe duket se edhe asaj i kishte hyrė nė qejf djaloshi. "Tė tre dilnim sė bashku shėtitje, madje ishim aq tė lidhur me njėri-tjetrin saqė edhe nė PUB-e dilnim sė bashku. Ornela mė ngacmonte duke mė lėnė qė tė kuptoja se edhe ajo mė donte", shpjegon mė tej ai. Ndėrkaq, Ornela Ēapollari ka pritur momentin e pushimeve qė ta takonte djalin vetėm pėr vetėm kur ishin nė Pogradec. "Kur mė takoi unė ia kam prerė shkurt se doja vetėm Suelėn dhe se nuk mund tė rrija larg saj", ėshtė justifikuar mė pas studenti Cano. I pyetur se nėse viktima kishte qenė nė dijeni tė kėsaj ndjenje qė i kishte lindur shoqes sė dhomės, Iliri ėshtė pėrgjigjur se "Suela nuk ishte nė dijeni tė kėtyre, pasi ajo vazhdonte pushimet dhe ditėn e hėnė kishte ardhur nė konvikt". Megjithatė, djali nuk e mohon faktin se edhe Suela kishte nuhatur diēka. "Edhe disa dyshime qė i kishte Suela, unė i thashė qė ajo tė mos kishte asnjė merak, se doja vetėm atė", ka vazhduar mė pas ai. Ndėrsa lidhur me autoren e ngjarjes, Iliri shpjegon se kohėt e fundit Ornela ishte bėrė shumė e bezdisshme dhe ata po mundoheshin qė tė gjenin mėnyra pėr ta mėnjanuar. Por duket se zgjidhjen pėr kėtė e kishte menduar 21-vjeēarja Ēapollari, duke shkaktuar njė tragjedi tė vėrtetė. Ndėrkohė studenti i agronomisė ka qėndruar i shoqėruar nė ambientet e policisė sė Korēės, pėr detaje tė mėtejshme.

Rrėfimi: Ajo njihej si "e forta" e konviktit

Shoqja e ngushtė: Ornela na kėrcėnoi gjithė ditėn
Blerina Bardhi ka qenė vajza qė ka pėrjetuar tragjikisht vdekjen e shoqes sė saj tė ngushtė, madje dhe nė ēastet e fundit tė jetės sė Suelės ato janė ndarė nga njėra-tjetra vetėm nė momentin tragjik. Tejet e tronditur, Blerina tregon pėr presionet qė Ornela Ēapollari u kishte bėrė vajzave gjatė gjithė ditės sė djeshme. Asaj nuk i hiqet nga mendja vendosmėria e 21-vjeēares Ēapollari, e cila njihej edhe si "e forta" e Qytetit Studenti, qė me aktin ekstrem duket se e pėrligji kėtė. Blerinės nuk ka pėr t'iu hequr kurrė nga kujtesa ēasti kur ka parė tė shtrirė nė mes tė dhomės trupin e pajetė tė shoqes sė saj tė ngushtė, me tė cilėn kishte ndarė shumė gjėra. Blerina, nė gjendje shumė tė shokuar rrėfen pėr Gazetėn, minutat e fundit tė 20-vjeēares, studentes sė vitit tė dytė tė anglishtes.

Kur erdhi Suela nga pushimet e fundvitit?
Suela rreth orės 09.00 tė mėngjesit tė sė hėnės erdhi nga shtėpia dhe direkt hyri nė leksion. Pas orės sė parė, Ornela u fut nė sallėn e leksionit dhe i thotė Suelės se e priste tek banjat pėr t'u sqaruar pėr diēka.

Pas takimit nė shkollė mė tė, si reagoi Suela?
Suela e shqetėsuar mė tha se nuk donte tė shkonte, pasi nuk kishte se ēfarė t'i thoshte mė. "Ato qė kisha pėr t'i thėnė i ka sqaruar Iliri", mė tha ajo.

Po pas mėsimit, a tentoi qė ta takonte sėrish?
Rreth orės 12.00, pas mėsimit, u nisėm tė dyja pėr nė treg pėr tė blerė ushqimet e javės, pasi gatuajmė nė dhomė. Nė kthim Ornela pėrsėri na doli pėrpara. Mendoj se na kanė ndjekur gjatė gjithė rrugės. Aty Ornela mė kėrkoi qė tė largohesha, se nuk kishte ndonjė gjė me mua dhe se donte tė fliste me Suelėn.

Po shoqja jote si reagoi mė pas?
Suela e frikėsuar mė shtrėngoi pėr krahu dhe m'u lut tė qėndroja, pasi ajo nuk kishte se ēfarė t'i thoshte mė. Filluam tė shqetėsoheshim se Ornela ka natyrė tejet agresive. Megjithatė, ne u nisėm pėr nė konvikt dhe sė bashku me disa shoqe tė tjera po rrinin nė dhomėn e Suelės, qė gjendet nė katin e pestė tė godinės dhe mban numrin 62.

Nė ēfarė orė ėshtė futur Ornela nė dhomėn ku ndodheshit ju me vajzat e tjera?
Rreth orės 15.00 Ornela hyri nė dhomė dhe na u drejtua duke na kėrkuar qė tė dilnim jashtė dhe ta linim vetėm pėr vetėm me Suelėn, se kishin diēka pėr tė sqaruar. Tė gjitha iu bindėm urdhrit tė saj. Por, pa kaluar pesė minuta, dėgjuam edhe krismėn, qė na u duk si shpėrthim fishekzjarri. U ktheva me vrap nė dhomė dhe, kur e kam parė Suelėn tė vdekur, kam rėnė nė gjendje tė fikti e nuk mbaj mend mė asgjė.


Hetimi
Deri nė orėt e vona tė mbrėmjes policia e Korēės ka marrė nė pyetje shumė dėshmitarė, si dhe autoren e vrasjes. Madje, burimet policore shtojnė se ende nuk ėshtė bėrė e mundur gjetja e armės sė zjarrit e ndėrsa kanė nisur njė hetim pėr personin qė i ka dhėnė armėn 21-vjeēares Ēapollari. Ndėrkohė qė studentja e vitit tė tretė tė ciklit tė ulėt ėshtė munduar qė ta mbajė ēdo gjė tė fshehtė, duke mos e nxjerrė nė asnjė moment emrin e personit qė i kishte dhėnė armėn e krimit.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio