Studentet.info
Opinione : KOMENT
Kyqur 23-03-2006 13:09:48 (1351 Lexime)


Universitetit, joligjshmėria dhe rreziku nga izolimi

Besnik KRASNIQI


Universiteti i Prishtinės duket tė shkoi drejt njė izolimi tė plotė ndėrkombėtarė. Kjo, pasi drejtuesit e universitetit tė vetėm publik nė vend po e kundėrshtojnė mundėsinė pėr mbajtje tė zgjedhjeve tė pėrgjithshme nėpėr fakultete para se tė shpallet konkursi pėr zgjedhjen e rektorit, gjė tė cilėn e kanė sugjeruar institucionet mė tė larta tė Arsimit Sipėror evropian, dhe e cila gjė ėshtė parė si domosdoshmėri pėr tė siguruar qeverisje tė ligjshme dhe rektor tė zgjedhur nė mėnyrė tė rregullt.
Tė pėrkujtoj se alarmi pėr kėtė izolim ndėrkombėtarė ėshtė lansuar nga dy institucionet mė tė fuēishme tė arsimit evropian, Asociacioni i Universiteteve tė Evropės dhe nga Resori i Arsimit i Kėshillit Evropian. E tėra ka ardhur pas zgjedhjeve studentore tė 8 marsit. Fillimisht nga kėto institucione janė vlerėsuar pozitivisht zgjedhjet, e mė pas ėshtė dhėnė sinjali qė njė praktikė e tillė tė aplikohet edhe nėpėr fakultete.


Qėndrimi i mėse 750 universiteteve, qė e bėjnė Asociacionin e Universiteteve tė Evropės, ėshtė i qartė: “Zgjedhjet transparente dhe legjitime nėpėr tėrė universitetin janė parakusht esencial pėr qeverisje tė shėndoshė, e cila e pėrforcon edhe anėtarėsinė nė Asociacionin e Universiteteve tė Evropės dhe gjithė bashkėpunimin e universitetit nė fushėn e edukimit tė lartė evropian”.
Derisa kėto qėndrime dihen, defektet ndodhen nė Udhėzimin Administrativ, tė Ministrisė sė Arsimit, pėr rivendosjen e qeverisjes sė ligjshme nė Universitetin e Prishtinės, tė datės 26 korrik 2005, pėrkatėsisht nė vendimet e marra nga kjo ministri, nė tė cilin udhėzim nuk parashihen zgjedhje gjenerale nė fakultete.
Atėbotė u vendos qė tė shkarkohet vetėm rektori, por jo edhe senatorėt dhe kėshilltarėt nė fakultete, (zyrtarė kėta qė e vėnė nė krye tė universitetit ish rektorin Arsim Bajrami). Njė vendim i tillė i qeverisė u arsyetua si shenjė kompromisi, ndėrsa tani del e dhėna se qeveria nuk ka pasė njė qėndrim tė qartė dhe tė drejtė, por qė nė atė kohė nuk ėshtė gjykuar se kush ėshtė i ligjshėm e kush i paligjshėm, por gjithēka ėshtė bėrė sa pėr ta larguar ish rektorin. Guximi qė nuk ėshtė treguar atėherė nga ministria, pėr tė shpallur zgjedhje tė gjithmbarshme nė tė gjitha fakultetet e universitetit, duhet tė jetėsohet tani. Jo nga fakti se po u identifikoukan parregullėsi gjatė zgjedhjeve, por thjeshtė pse kjo ėshtė kėrkesė decidive e shoqatave mė tė mėdha tė arsimit tė lartė evropian.
Doren nė zemėr, edhe mandati i Kėshillit Drejtues ėshtė stėrzgjatur. Vendimi i ministrisė parashihte qė i tėrė mandati duhet tė pėrfundojė brenda njė periudhe jo mė tė gjatė se gjashtė muaj, ndėrsa jemi deshmitarė se ministria ėshtė dashur t’ia zgjasė mandatin kėtij kėshilli meqė punėt as pėr sė afėrmi nuk janė kryer.
Nė anėn tjetėr, kemi njė qėndrim strikt tė tė parit tė Universitetit: Posa tė bėhet konstituimi i Parlamentit Studentor dhe tė dėrgohen 7 studentėt nė Senatin e Universitetit tė Prishtinės, ky universitet ėshtė i gatshėm tė filloi procedurėn pėr zgjedhjen e rektorit. Kjo dėshmon se sinjalet e ardhura nga asociacionet mė tė mėdha evropiane pėr arsim, nuk qokan peshė dhe nuk merren nė konsideratė.
Besa, edhe Grupi i Ekspertėve, nė pėrbėrje tė tė cilėve ka edhe ndėrkombėtarė, misioni i tė cilėve ėshtė pėr tė nuhatur parregullėsitė eventuale gjatė zgjedhjeve nė nivel fakultetesh, nuk janė treguar tė shkathtė. Tė paktėn, deri mė tani ata nuk kanė sjellė dėshmi apo tė dhėna se janė evidentuar parregullėsi gjatė zgjedhjeve tė para njė viti nepėr fakultete, apo jo.
Pra, kemi tė bėjmė me punė jo efikase tė tė gjitha grupimeve, apo kėshillave (pse jo edhe tė ministrisė), tė cilat janė mandatuar pėr tė sjellė ligjshmėri nė universitet. Ndoshta ky neglizhim bėhet pėr favore tė dikujt, apo edhe interesa klanore?
Po rikthehem tek ajo qė po e pret Universitetin e Prishtinės, tek izolimi ndėrkombėtar i paralajmėruar.
Pse tė ndodhė kjo? Pse tė mos lėkunden kulltuqet e shumė individėve qė kanė zėnė vende drejtuese nėpėr fakultete dhe tė cilėt nuk po bėjnė asgjė pėr avancimin e kushteve dhe reformen universitare? Pėrse nuk bėhet njė mobilizim i tėrėsishėm i kuadrit akademik por edhe i studentėve (pse jo edhe i drejtuesve aktual nė fakultete), qė pėr hirė tė proceseve dhe avancimit tė pozitės mė tė mirė tė Universitetit nė organizatat evropiane tė arsimit sipėror, unanimisht tė thėrrasim pėr pėrmbushje kėrkesash qė vijnė nga kėto asociacione?
Tė gjithė jemi njerėz dhe tė gjithė e kuptojmė egon e cila tė bėnė tė joshur pas njė pozite apo funksioni nė vendimmarrje, nga ku mund tė bėheshin pėrfitime tė caktuara pėr secilin. Nė njė situatė tė tillė, kur nga ne varet fati i universitetit: t’i mbyllen dyert nga partnerėt evropianė apo ai tė gjendet nė mes tė familjes sė universiteteve tė “Kontinentit tė Vjetėr”, secili duhet tė bėjė tė pamunduren, edhe pse dikush mund tė dėmtohet nga kjo, vetėm e vetėm qė komuniteti studentor kosovar tė mos jetė mė kokėulur para kolegėve tė tij tė rajonit e mėgjerė, por edhe ta ketė derėn hapur kudo qė i jepet mundėsia pėr tė studiuar. Jo vetėm kaq. Me kėtė, studenti kosovar tė jetė pjesė e ekspeditave kėrkimore-shkencore, nė mėnyrė qė ta dėshmoi veten dhe t’i sjellė vendit pėrvojat e qendrave mė tė njohura tė shkencės, si nė mėsimdhėnie po ashtu edhe nė punėn hulumtuese.
Nėse njė gatishmeri e tillė do tė ekzistonte tek drejtuesit e Universitetit, por edhe tė Ministrisė sė Arsimit, atėherė mbetet t’i pranojnė rekomandimet e institucioneve arsimore evropiane, por edhe tė punojnė nė bazė tė sugjerimeve tė tyre, dhe e tėra nėse ėshtė vullneti i orjentuar pėr integrimin e universitretit nė institucionet akademike evropiane. Nė tė kundėrten, mbetet qė kėta drejtues institucionesh tė shkojnė krye nė vete (siē ėshtė bėrė deri mė tani nga ta), dhe pėrfundimisht tė kontribuojnė, edhe mė, nė pėrkeqėsim tė mėtejshėm tė gjendjes nė universitet (gjė tė cilėn kanė ditur ta bėjnė tash e 15 muaj).

(Autori ėshtė student i Fakultetit tė Mjekėsisė dhe Departamentit tė Gazetarisė nė Universitetin e Prishtinės)


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull


Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio