Studentet.info
Lajme : QSSH u takua me Ministrin POLLO
Kyqur 30-03-2006 5:21:32 (1378 Lexime)


Qeveria Studentore, taksat tė shkojnė pėr investime

TIRANĖ, 30 MARS- Studentėt kėrkuan qė tė ardhurat e mbledhura nga tarifa e shkollimit, tė mos shkojnė mė pėr shpėrblime pedagogėsh, pėr administratėn, apo makina pėr drejtuesit, por pėr fotokopje, kompjutera dhe laboratorė nė shkollė. Dje, pėrfaqėsues tė Qeverisė Studentore Shqiptare dhe tė disa Qeverive Studentore tė fakulteteve patėn njė takim me Ministrin e Arsimit dhe Zv. Ministren pėr Arsimin e Lartė. Tema kryesore e takimit ishte diskutimi mbi inisiativėn e MASH, pėr rritjen e tarifės sė studimit pėr vitin akademik 2006-2007. Ministri i Arsimit Genc Pollo, deklaroi dje nė takimin me rektorėt se tė ardhurat nga tarifa e shkollimit, nuk do tė shkojnė pėr shpėrblimet e pedagogėve, por do tė investohen nė Universitete.


Universitet e rretheve

Ministri sqaroi se, kjo nismė ėshtė nė kuadėr tė rritjes sė cilėsisė sė universiteteve, ndėrkohė qė rritja e tarifės do tė bėhej e diferencuar nė pėrputhje me kėrkesat e kadidatėve pėr student, pėr ēdo degė studimi dhe perceptimi i studentėve pėr suksesin e diplomave pėrkatėse. Ndėrsa pėr universitet e rretheve, pėr arsye tė situatės ekonomike tė popullatės, tarifa nuk do tė shėnojė rritje. Rritja pėr universitet e Tiranės do tė bėhet pėr studentėt e vitit tė parė nė vitin akademik 2006-2007 ndėrkohe qė rritja tarifės sė studimit, nuk do tė prekte studentėt aktualė.

Qeveria Studentore Shqiptare kėrkoi tė dhėnat konkrete, tė cilat e kanė nxitur vendimin pėr rritjen e tarifės dhe qė gjithashtu e justifikojnė atė. Po gjatė diskutimit, pėrfaqėsues tė QSSH dhe QS tė fakulteteve ngritėn disa shqetėsime dhe kėrkesa, qė duhet ta shoqėrojnė vendimin e rritjes sė tarifės sė studimit.

Eshtė e nevojshme qė vendimi, pėr rritjen e tarifės tė ndodhė pas njė studimi, i cili tregon prirjet kryesore tė situatės financiare tė studentėve aktualė, qė rrjedhimisht tregon dhe situatėn e mundėshme financiare pėr maturantėt aktualė. Kjo do tė tregonte se sa e pėrballueshme ėshtė rritja e tarifės sė studimit dhe pėr mė tepėr do tė respektonte dhe Dimensionin Social tė Procesit tė Bolonjės.

U kėrkua qė, Universitetet tė paraqesin pėrballė studentėve dhe gjithashtu publikisht vizionin e tyre pėr shpenzimin e parave, qė do tė mblidhen nga tarifa e studimit nė mėnyrė qė, studentėt dhe maturantėt aktualė tė jenė tė qartė, pėr impaktin e mundshėm tė parave tė mbledhura nga tarifa e studimit.

Mekanizma pėr transparencė

Po kėshtu, u kėrkua qė komuniteti studentor tė ketė siguri pėr impaktin e rritjes sė tarifės sė studimit, ndaj rritjes sė cilėsisė sė procesit akademik dhe shėrbimeve tė tjera brenda fakulteteve. MASH duhet tė miratojė menjėherė disa mekanizma, tė cilat sigurojnė transparencėn financiare tė buxheteve tė ēdo fakulteti. Studentėt kėrkojnė qė, tė kenė garanci konkrete dhe tė shikojnė qė kėtė vit akademik se, rritja e vjetshme e tarifės sė studimit po pėrdoret nė mėnyrėn e duhur.

Gjithashtu u kėrkua tė garantohej, qė studentėt duke filluar nga ky vit akademik, tė marrin pjesė gjatė hartimit tė projekt-buxheteve tė fakulteteve dhe universiteteve nė mėnyrė qė, ata tė kenė mundėsi pėr tė ndikuar prioritetet financiare nė pėrputhje me nevojat dhe interesat e tyre. Pra kėtė korrik, kur ēdo universitet tė hartojė dhe prozojė buxhetin e tij Qeverisė, kėrkojmė qė studentėt, tė jenė pjesė e kėsaj vendimmarrjeje.

Mė tepėr bursa

MASH duhet tė japė garanci, qė tė ristrukturojė formulėn e mbėshtetjes financiare pėr dy grupe studentore: ata qė kanė pamundėsi financiare dhe ata qė kanė rezultate tė spikatura akademike. U theksua qė, mekanizmi aktual i mbėshtetjes financiare pėr studentėt ėshtė i deformuar nė aplikimin e tij dhe nuk siguron shpėrndarje tė drejtė dhe tė mjaftueshme pėr studentėt qė plotėsojnė vėrtet kriteret.

Sė fundi, u kėrkua qė MASH tė nxjerrė njė udhėzim pėr zgjedhjet pėr Qeveritė Studentore, nė mėnyrė qė, ato tė organizohen brenda muajit Prill. Kjo ėshtė e rėndėsishme, sepse pėrfaqėsimi studentor ėshtė njė mekanizėm, i cili garanton trajtimin e shqetėsimeve studentore dhe garanton njė presion pozitiv, qė kėto kėkresa dhe tė tjera qė lidhen me jetėn universitare, tė mund tė trajtohen dhe tė aktualizohen.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio