Studentet.info
Lajme : Skandal nė Universitetin e Prishtinės
Kyqur 03-04-2006 2:42:15 (2645 Lexime)


Nėse je studente seksi, nuk ke probleme nė provim?

PRISHTINE, 03 PRILL- “Ti je vajzė e bukur dhe s’ do tė kesh probleme as nė provim, mė tha profa kur e ndalova nė korridor tė fakulteti pėr ta pyetur diēka rreth literaturės sė lėndės” thotė njė studente e Letėrsisė shqipe. Ajo thotė se nuk e di qėllimin e profesorit por “cili do ēoftė vetėm e ka treguar vehten”.

Etika e njeriut ėshtė e bazuar mbi ndershmėrinė tė cilėn ai duhet ta ketė ndaj njė personi tė caktuar.. Universiteti - vendi ku mbizotėron gjithmonė arsyeja, dija, kultura, shkenca e mbi tė gjitha respekti i ndėrsjelltė, ndėrmjet studentėve dhe profesorve.


Por nė Universitetin e Prishtinės,etika e profesorėve nuk respektohet sa duhet jo pėr fajin e studentėve,por drejtėpėrsėdrejti prej mėsimėdhėnėsve nė kėtė institucion arsimor.

Nė Universitetet perėndimore raportet student-profesor,koperohen nė mėnyra tė ndryshme dhe pėr qėllim kryesor kanė avansimin e dijes dhe plasitjen e saj nė shoqėri e jo siē ndodhė me disa profesorė tė Universitetit tė Prishtinės ku qėllim kryesor i tyre nuk ėshtė dituria dhe avansimi i studentėve nė lėmi tė ndryshme por aventurat e tyre.

Raportet student-profesor janė tė ndėrsjellta,mirpo ka raste kur kėto raporte pėr arsye tė ndryshme e humbin statusin e tyre dhe kėshtu ato raporte kalojnė nė njė fazė tjetėr qė shumė kush mund ta quaj edhe si fazė tė “flirtėruar”.
Shumė studente hezitojnė qė rastet tė cilat kanė tė bėjnė me malltretimet nga profesorėt universitar t’ia paraqesin organeve gjegjėse,pasi qė ato mendojnė se mė pas do tė pėsojnė keq.

Njė studente nag Fakulteti i Shkencave Matematikore,nė degėn e ekologjisė pohon se profesori i saj e ka rrėzuar 7 apo 8 herė nga provimi,ajo thotė se nuk i di shkaqet e rrėzuarjes sė saj nga provimi,por ajo mendon se lėndėn ia ka mėsuar mirė.

Studentet e Fakulteti Juridik tė Universitetit tė Prishtinės,nuk i kanė edhe aq mirė punėt me profesorėt e tyre,njė studente tregon se profesori i ekonomisė dhe ai i kriminologjisė shpesh bėjnė “hajgare” me to,por ka edhe prej studentve tė cilėt vishen nė mėnyrė provokative,ajo thotė se faji ėshėt i tė dy anėve.

Ndėrsa njė student nag Fakulteti Filozofik,nė degėn e Sociologjisė nuk mendon se profesorėt e kėtij Fakulteti malltretojnė studentet,ai thotė se profesorėt e kėtij fakulteti janė “haxhilerė”,ndėrsa njė student tjetėr thotė se edhe Fakulteti Filozofik nuk ua lėshon edhe aq rrugėn profesorėve tė fakulteteve tjera ,por kėta punėn e kryejn nė mėnyrė mė diplomatike.

Njė studente e vitit tė parė tė fakultetit Ekonomik thotė;”ne tė vitit tė parė nuk po guxojmė tė lirohemi as me studenta e as me profesor, ruju prej ktyre -ruju prej atyre, mendohemi t’I pėrshėndesim nė rrugė e lėre mė tė ulemi tė pim kafe si ati tė viteve tė dyta e tė treat”.

Ka edhe raste tė atilla kur studentėt thonė se profesorėt ua kushtėzojnė provimin nė mėnyra tė ndryshme, siē pohon njė student i fakultetit tė Edukimit se profesori i tij i ka thėnė “qitma shoqen tėnde provimin e ke tė kaluar “ky student tregon pa hezituar sepse tani mė ai ishte pak para diplomimit.
Pėrveē Fakultetit Filozofik, Juridik,Ekonomik dhe ati tė Edukimit kėtė dukuri e hasėm tė stėrmadhuar edhe nė fakultetin Filologjik, kėtė gjendje e kuptuam nga fytyrat e studenteve tė kėti fakulteti tė cilat nuk hezituan ta shprazin mllefin e tyre.
Studentja M.Sh nė vitin e dytė nė kėtė fakultet thotė “ nė vitin e kaluar katėr herė jam rrėzuar nga provimi edhe pse jam e sigurt se 90% tė lėndės e kam ditur, ndėrsa shoqja ime ka kaluar provimin pa problem” shkak sipas saj pėr kėtė problem ėshtė se ajo nuk ėshtė pispillosur sikur shoqja e saj me veshje provokative para profesorit.

Njė tjetėr student i kėti fakulteti e posaqėrisht i degės sė Gjuhės shqipe thotė :”nuk po i kaloj provimet sepse nuk jam vajzė”, sipas tij profesori ka zgjedhur vajzat mė tė pashme tė gjeneratės dhe ua ka kaluar provimin .
“Femrat kanė kėrkuar tė drejtat e tyre e nese profesorėt vazhdojnė kėshtu ato edhe do tė na rrėzojnė nga pushteti tė gjithė meshkujt”shprehet njė student tjetėr i degės sė gjuhės gjermane.

“Ti je vajzė e bukur dhe s’ do tė kesh probleme as nė provim, mė tha profa kur e ndalova nė korridor tė fakulteti pėr ta pyetur diēka rreth literaturės sė lėndės” thotė njė studente e Letėrsisė shqipe ajo thotė se nuk e di qėllimin e profesorit por “cili do ēoftė vetėm e ka treguar vehten”shton ajo .


A.I & A.B (nė albanur.net)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio