Studentet.info
Lajme : Bordi i UEJL-sė miraton disa vendime tė rrėndėsishme
Kyqur 11-01-2005 16:21:54 (1733 Lexime)

ALAJDIN ABAZI RIZGJIDHET REKTOR I UEJL-SĖ

TETOVĖ (12 JANAR) Rektori i UEJL-sė Prof.Dr.Alajdin Abazi ėshtė ri-zgjedhur Rektor me mandat katėr vjeēar (2005-2009), nė mbledhjen e fundit tė Bordit tė Universitetit, dhe janė nominuar tre Pro-Rektorė pėr tė asistuar dhe ndihmuar veprimtarinė e Rektorit dhe Rektoratit. Pro-Rektori pėr Financa dhe Zhvillim Fizik, ėshtė zgjedhur Prof.Dr.Abdulmenaf Bexheti, Pro-Rektor pėr Ēėshtje Akademike dhe Studentore Prof.Dr.Zamir Dika, Pro-Rektor pėr Hulumtime Shkencore Prof.Dr. Blerim Reka si dhe ėshtė zgjedhur edhe Sekretari Gjeneral, z.Xhevair Memedi.

Bordit i Universitetit tė Evropės Juglindore ka marrė disa vendime tė rėndėsishme gjatė kėtij takimi , tė cilat vendime kanė tė bėjnė me vazhdimin e punės sė mėtutjeshme dhe me zhvillimin strategjik tė UEJL-sė. “Rektorati i UEJL-sė vitin 2005 e fillon me njė ri-organizim tė ri, pėr shkak tė transferimit tė kopetencave nga stafi ndėrkombėtarė te stafi vendor, megjithatė njė pjesė e stafit ndėrkombėtar do tė vazhdojė tė qėndrojnė nė UEJL por nė rol kėshilldhėnės” thanė autoritetet e kėtij institucioni tė lartė arsimorė nė Tetovė Nė tė njėjtėn kohė ėshtė aprovuar Plani Strategjik i Zhvillimit tė Universitetit 2004-2008. Nė kėtė takim ėshtė aprovuar edhe buxheti i mėvetėsishėm i Universitetit i cili ėshtė buxhet i mėvetėsishėm i gjeneruar nga vetė shėrbimet dhe aktivitetet e Universitetit.
Lidhur me donacionet, ato janė pjesė e investimeve kapitale qė bėhėn nė Universitet si pėr ndėrtimin e hapėsirave shtesė pėr tė zhvilluar aktivitete mėsimore tė kualitetit Evropioan ose hapjen e programeve tė reja ose Qendrat pėr Hulumtime Shkencore.
“Ne faleminderojmė komunitetin donator pėr zemėrgjėrėsinė e tyre qė kanė treguar pėr mbėshtetjen e arsimit tė lartė nė gjuhėn Shqipe, por edhe arsimin nė pėrgjithėsi, dhe shpresojmė akoma nė pėrkrahjen e tyre pėr tė mirėn e gjenerimit tė vlerave publike tė cilat do t’i arrijmė me arsimim kualitativ tė tė diplomuarve tanė “ tha pėr redaksinė shefi I zyrės pėr informim I UEJL-sė Burim Sadiku


Nga:Urim SALIHU
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio