Studentet.info
Lajme : Peticion Per Abuzime ne Universitet
Kyqur 07-04-2006 8:57:20 (1345 Lexime)


Qeveria Studentore, peticion kundėr abuzimit nė universitete

TIRANĖ, 7 PRILL- Studentėt kėrkojnė qė nė statutet e universiteteve t’u lihet mė shumė hapėsirė tė drejtave tė tyre. Qeveria Studentore Shqiptare nė njė konferencė pėr shtyp ditėn e djeshme ka kėrkuar qė tė vlerėsohen me transparencė dhe ndershmėri dijet e studentėve si dhe transparencėn financiare dhe tė drejtėn e tyre pėr tė marrė pjesė nė vendim. Madje studentėt nuk kėrkojnė vetėm vlerėsimin e tyre, por edhe atė tė pedagogėve. Nė peticion studentėt shkruajnė se ėshtė e nevojshme qė ata tė pajisen nė fillim tė ēdo semestri me programin e lėndės, me informacione mbi mėnyrėn e vlerėsimit, mbi detyrat dhe mėnyrėn e provimit pėrfundimtar.


“Hartimi i tezave tė provimit tė dijeve tė bėhet nė pėrputhje me programin e lėndės pėrkatėse dhe menjėherė pas dhėnies sė provimit pėrkatės nga tė gjithė studentėt pedagogu duhet tė afishojė “ēelėsin e pėrgjigjeve” (pėrgjigjet e sakta) tė tezės sė provimit nė mjediset publike tė fakultetit (vetėm nė rastet kur provimi ėshtė test ose ka pėrgjigje standarde)”, -thuhet nė peticionin e studentėve, nė lidhje me transparencėn e pėrgjigjeve pėr testet, mėnyrėn tashmė tė pėrhapur pėr kontrollin e njohurive. Madje studentėt kėrkojnė qė pedagogu pėrkatės para se tė plotėsojė procesverbalin e notave, duhet tė kontaktojė edhe njėherė me studentėt. “Studentėt, pedagogėt dhe anėtarėt e stafit akademik qė janė viktima tė abuzimit, korrupsionit apo konfliktit tė interesave nė universitet kanė tė drejtė t’i drejtohen me ankesė “Komisionit tė etikės sė sjelljes dhe komunikimit nė universitet”,- thuhet mė tej nė peticionin e Qeverisė Studentore Shqiptare. Qeveria Studentore Shqiptare bėn me dije se deri mė sot, pranė saj janė denoncuar disa raste tė korrupsionit nė universitete.

Nga:Valmora GOGO
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio